Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Daria Reczyńska
Przedmiot: Biologia
Temat: Organizmy zmodyfikowane genetycznie – szansa czy zagrożenie?
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje obywatelskie;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Cele operacyjne (językiem ucznia):
Wskażesz i omówisz możliwości wykorzystania GMO w sektorze farmaceutycznym, chemicznym oraz innych gałęziach gospodarki człowieka.
Wymienisz korzyści i zagrożenia wynikające z wykorzystywania organizmów zmodyfikowanych genetycznie.
Przedyskutujesz problemy społeczne i etyczne związane z rozwojem inżynierii genetycznej oraz sformułujesz własną opinię na temat GMO.
Strategie nauczania:
nauczanie wyprzedzające;
konstruktywizm;
konektywizm.
Metody i techniki nauczania:
z użyciem komputera;
ćwiczenia interaktywne;
praca z audiobookiem;
rozmowa kierowana;
mapa pojęć;
dyskusja.
Formy pracy:
praca w grupach;
praca w parach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
telefony z dostępem do internetu.
Przed lekcją:
Uczniowie zapoznają się z treściami w sekcji „Przeczytaj”.
Uczniowie wyszukują w dostępnych źródłach informacje na temat korzyści i zagrożeń wynikających z modyfikowania genetycznego organizmów.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie dotychczas zdobytej wiedzy przypomnieli informacje dotyczące metod inżynierii genetycznej oraz GMO. Zadaje im pytania:
Co to jest GMO?
Jakie organizmy mogą zostać zmodyfikowane genetycznie?
Jak można wykorzystać organizmy GMO?
Nauczyciel wyświetla na tablicy temat lekcji oraz cele zajęć, omawiając lub ustalając razem z uczniami kryteria sukcesu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na 6‑osobowe grupy, które mają za zadanie przeprowadzić dyskusję na temat: „Czy należy wytwarzać i stosować GMO we współczesnym świecie w przemyśle, rolnictwie, medycynie i badaniach naukowych?”. Każdy z zespołów rozważa wady i zalety GMO i podejmuje ostateczną wspólną decyzję. Następnie każda grupa prezentuje wyniki swojej debaty na forum klasy.
Uczniowie wysłuchują audiobooka zawartego w e‑materiale, a następnie grupy, które nie doszły do wspólnego wniosku w wyniku debaty, określają, czy ich zdaniem GMO to szansa czy zagrożenie dla współczesnego świata. Nauczyciel pyta też pozostałe grupy, czy pozostają przy swoim wniosku.
Nauczyciel wyświetla treść ćwiczenia nr 8 („Wyjaśnij, co spowodowało rozwój produkcji organizmów zmodyfikowanych genetycznie”) z sekcji „Sprawdź się”. Uczniowie rozwiązują je wspólnie na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, tworzą mapy pojęć związane z tematem lekcji, na podstawie wiadomości z sekcji „Przeczytaj” oraz „Audiobook”.
Praca domowa:
Wykonaj ćwiczenia od 1 do 7 z sekcji „Sprawdź się”.
Przeprowadź badanie ankietowe wśród 10 osób na temat „GMO – szansa czy zagrożenie?”. Ankieta powinna zawierać metryczkę ankietowanej osoby (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania – miasto/wieś), 10 pytań zamkniętych (np. zaznacz na skali, wybierz odpowiedź/symbol) oraz przynajmniej jedno pytanie otwarte. Postaraj się przedstawić wyniki za pomocą wykresów oraz wyciągnij wnioski.
Materiały pomocnicze:
Neil A. Campbell i in., „Biologia Campbella”, tłum. K. Stobrawa i in., Rebis, Poznań 2019.
„Encyklopedia szkolna. Biologia”, red. Marta Stęplewska, Robert Mitoraj, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania audiobooka:
Treści w sekcji „Audiobook” można wykorzystać jako materiał służący powtórzeniu i utrwaleniu wiedzy uczniów.