Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: US Government / Rząd Stanów Zjednoczonych

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.2, III.4, V.1, V.2, V.3, V.6, VII.4, VII.8, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące rządu Stanów Zjednoczonych.

  2. Uczeń opisuje funkcję, jaką pełni głowa państwa w Stanach Zjednoczonych oraz co oznacza trójpodział władzy.

  3. Uczeń potrafi zredagować list, w którym opisuje uczestnictwo w warsztatach na temat Stanów Zjednoczonych oraz zachęca do udziału w takich zajęciach.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z systemem politycznym w Stanach Zjednoczonych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat systemu politycznego Stanów Zjednoczonych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/krzyżówką multimedialną)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla zdjęcie Białego Domu i pyta uczniów:

  • What does the picture show?

  • Who lives there?

  • What do you know about the American President?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Na forum klasy nauczyciel wyjaśnia znaczenie wyrażeń: branch of government, executive branch, legislative branch, judicial branch – podaje kontekst z opisem, co dana władza wykonuje/za co jest odpowiedzialna.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst US Government, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo, po czym wykonują kolejno Exercise 23 (Przeczytaj). Tam, gdzie to możliwe, na podstawie tekstu rozwijają odpowiedzi i uzasadniają je, podając dodatkowe informacje.

  2. Uczniowie w parach lub na forum klasy odpowiadają na pytanie w Exercise 4 (Przeczytaj): What is the role of the president of the US?

  3. W ramach przygotowania dla pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie US Capitol i prosi uczniów o opisanie budynku i odpowiedź na pytanie:

  • Which city is the US Capitol in?

  • Who works in the Capitol?

  • What do politicians do there?

Może też zapytać, jak się nazywa analogiczna instytucja w Polsce i gdzie się znajduje.

  1. Uczniowie łączą ilustracje z wyrazami w Exercise 1 (Krzyżówka). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie, prosi uczniów, aby w parach ułożyli definicje wyrazów z zadania w formie zagadek. Pary uczniów łączą się grupy czteroosobowe i zadają sobie zagadki.

  2. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę z gry edukacyjnej i omawiają odpowiedzi na forum klasy. Następnie w parach uzupełniają na urządzeniach mobilnych Exercise 2 (Gra edukacyjna). Starają się uzasadnić odpowiedzi.

  3. Uczniowie pokonują kolejny poziom krzyżówki i wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  4. Uczniowie pokonują najtrudniejszy poziom krzyżówki i realizują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach i każda osoba odpowiada własnymi słowami na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): What does it mean that the US government has got three branches?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week, you took part in a workshop about the US government and politics. In an email to your friend:

  • write what kind of workshop you chose and why;

  • describe an interesting fact you learnt about the American government during the workshop;

  • recommend taking part in such workshops and explain why it is worth doing it.

Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie gry edukacyjnej uczniowie w parach tworzą mapę pojęć, według własnej koncepcji, która pozwoli im opowiedzieć o systemie politycznym Stanów Zjednoczonych. Najpierw tworzą mapę, a następnie na jej podstawie prezentują na forum klasy wiedzę na temat systemu politycznego USA.