Autorki e‑materiału: Elżbieta Borowiec

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Washington D.C. – Now and Then / Waszyngton - kiedyś i dziś

Grupa docelowa: klasa 4 SP

Podstawa programowa:

cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V

treść nauczania – cele szczegółowe: I.9, I.14, II.1, II.5, III.4, V.1, V.2, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.

  3. [K4] Kompetencje cyfrowe.

  4. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

  5. [K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego stolica Stanów Zjednoczonych nosi nazwę Waszyngton.

  2. Uczeń potrafi opisać Biały Dom.

  3. Uczeń potrafi opisać położenie geograficzne Waszyngtonu.

  4. Uczeń potrafi formułować pytania w czasie Past Simple.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat historii stolicy Stanów Zjednoczonych.

  2. Uczeń rozwija wiedzę historyczną na temat Stanów Zjednoczonych i symboli historycznych, takich jak Biały Dom i Gabinet Owalny.

Strategie uczenia się::

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).

Metody/techniki nauczania::

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć::

  1. praca w parach;

  2. praca indywidualna;

  3. praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne::

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is the capital of the United States? Which important person lives there? Who is the president of the US? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Did You Know All This About Washington D.C.?, a następnie odpowiadają na pytanie: Which information did you find the most interesting? Chętne osoby odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst Did You Know All This About Washington D.C.?, a następnie, pracując w parach, wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.

  4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pytania w czasie Past Simple użyte w tekście i przypomina zasadę gramatyczną tworzenia pytań w Past Simple.

  5. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają czynności dla Exercise 6 (Przeczytaj).

  6. Uczniowie opisują zdjęcie Białego Domu (Ilustracja interaktywna) i wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Następnie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Prezentują odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Następnie udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

    • In your opinion, what's the best place to visit in Washington D.C.?

    • Who was George Washington?

    Następnie chętne osoby relacjonują odpowiedzi kolegi/koleżanki z pary.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–46 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You read an article about Washington, D.C. Write a short message to your English friend in which you tell them two interesting things about Washington, D.C.

Materiały pomocnicze:

Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie układają 6‑wyrazową krzyżówkę, wykorzystując słownictwo z ilustracji interaktywnej.