Autorka e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: March Comes in Like a Lion / W marcu jak w garncu

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia –wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, III.5, V.1, V.5, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi opowiadać o pogodzie.

  2. Uczeń zna brytyjskie przysłowia dotyczące pogody.

  3. Uczeń umie opisać ekstremalne warunki pogodowe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje kompetencje językowe i rozwija słownictwo związane z opisywaniem pogody.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat idiomów związanych z pogodą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie przedmiotowo‑językowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej grafikę związaną z pogodą (Wprowadzenie) i pyta: What Polish proverbs related to the weather do you know? Uczniowie podają przykłady na forum zespołu klasowego. Nauczyciel zapisuje je na tablicy (po przeczytaniu tekstu z e‑materiału, uczniowie będą szukać ich odpowiedników w języku angielskim).

  2. Nauczyciel prosi, by w ramach przygotowania do czytanki, uczniowie na wyścigi rozwiązali krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o idiomach (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając wybór odpowiedzi zdaniami z czytanki.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają wybory cytatami z czytanki.

  3. Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj), po czym chętni nanoszą zdania na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel pyta, czy któryś z idiomów w czytance odpowiada idiomom polskim podanym przez uczniów na początku lekcji. Jeśli tak, uczniowie wskazują polski odpowiednik. Jeśli nie, nauczyciel prosi, by uczniowie przepisali podane przez siebie idiomy i w ramach pracy domowej znaleźli ich odpowiedniki w języku angielskim.

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i pyta się uczniów: Have you ever experienced dangerous weather? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nastepnie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy prezentację na temat zjawisk pogodowych. Ze względu na skomplikowane słownictwo, nauczyciel zatrzymuje prezentację po każdym slajdzie i zadaje pytania dotyczące słownictwa, np.: What is a tornado? (a very fast wind tunnel) albo What is hail? (when it rains ice).

  7. Następnie uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel odtwarza dla sprawdzenia odpowiedzi odpowiednie fragmenty prezentacji.

  8. Uczniowie oglądają prezentację po raz drugi i w parach łączą wyrazy z definicjami w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę, a następnie z pomocą nauczyciela tłumaczą nazwy zjawisk pogodowych oraz ich definicje na język polski.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracując w parach, grupują wyrażenia w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę. Gdy ćwiczenie jest uzupełnione na tablicy, klasa odpowiada na pytanie: Have you ever seen hail/a tornado*...etc.?

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna) samodzielnie na urządzeniach mobilnych. Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1-7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie odpowiadają pisemnie na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend wants to know about typical weather in March in your country. Write an email to him/her in which you:

  • describe typical weather in March in your country;

  • tell what your favourite weather is;

  • write what weather you don’t like and why.

Sign as XYZ. Your reply should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przeglądają prezentację multimedialną w domu i tworzą dwa dodatkowe opisy zjawisk landslide oraz hurricane, na temat których znajdują samodzielnie informacje. Struktura opisu jest analogiczna do tej z prezentacji.