Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Fruit Thursdays, Casual Fridays / Owocowe czwartki, nieformalne piątki
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogóln I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.7, III.4, III.6, III.9, V.7, V.9, VII.3, VII.9, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne oraz w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń poszerza słownictwo dotyczące odzieży.
Uczeń redaguje e‑mail na temat ubioru młodych ludzi.
Uczeń poznaje sposoby dobierania profesjonalnego, a zarazem wygodnego ubioru do pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać o modzie i ubiorze w sytuacjach formalnych i nieformalnych.
Uczeń wypowiada się na temat mody młodzieżowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: How do you dress for:
a formal occasion such as a graduation/summer job interview?
evening party?
sports picnic?
Uczniowie podają pomysły strojów na forum klasy, a nauczyciel tworzy na tablicy tabelkę zawierającą trzy typy wydarzeń (formal occasion, evening party, sports picnic) i notuje nazwy elementów stroju na tablicy.
W ramach rozgrzewki przed zapoznaniem się z treścią czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How to Be an Office Chameleon: A Guide (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel wprowadza zasady gramatyczne strony biernej w konstrukcjach bezosobowych według instrukcji z e‑materiału (Przeczytaj).
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel tłumaczy uczniom sekcję Gramatyka (strona bierna w konstrukcjach bezosobowych) i prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 i 6 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie grupują elementy stroju w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie, przed zapoznaniem się z prezentacją, wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna).
Nauczyciel wyświetla prezentację na tablicy multimedialnej, a następnie uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając wybory cytatami z prezentacji.
Uczniowie ponownie czytają prezentację i w parach uzupełniają Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Odczytują akapity tekstu w ćwiczeniu, a nauczyciel nanosi wyrazy na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają prezentację. Nauczyciel odtwarza audio w Exercise 6 (Prezentacja multimedialna), a uczniowie samodzielnie uzupełniają tekst ćwiczenia prawidłową formą usłyszanych słów/wyrażeń. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach zadanie z Exercise 8 (Sprawdź się): A friend from South Asia is preparing a presentation about teenager fashion around the world and she asked you in an email how young people in your country dress. Write an email to your friend, in which you:
describe what clothes you see most often at school;
describe what is currently very popular with teenagers;
inform where people your age buy their clothes and explain why they do it there;
explain what you think about keeping up with fashion.
Uczniowie tworzą treść e‑maila, a następnie chętne osoby odczytują ją na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel informuje uczniów: You are now going to learn about some historical fashion facts. Następnie uczniowie wybierają prawidłowe zakończenia zdań w Exercise 3 (Sprawdź się). Wykonują ćwiczenie na forum zespołu klasowego i odczytują zdania.
Uczniowie zapoznają się z wykresem czasu w Exercise 4 (Sprawdź się), a następnie samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w ćwiczeniu. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, porządkują dialog w Exercise 5 (Sprawdź się). Następnie jedna para odczytuje dialog na forum klasy, po czym wszyscy uczniowie odczytują go w parach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 6 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie szukają w internecie trzech dodatkowych ciekawostek dotyczących historii mody i piszą 3 zdania zawierające prawdziwą i fałszywą informację, tak aby powstało ćwiczenie (zagadka), które zespół klasowy i nauczyciel rozwiążą na następnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie czytają prezentację multimedialną i tworzą dodatkowy slajd z własną radą na temat tworzenia garderoby.