Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Agata Jarszak‑Tyl, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Dlaczego metale są kowalne?
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
X. Metale, niemetale i ich związki.
2) opisuje podstawowe właściwości fizyczne metali i wyjaśnia je na podstawie znajomości natury wiązania metalicznego.
Zakres rozszerzony
X. Metale, niemetale i ich związki
2) opisuje podstawowe właściwości fizyczne metali i wyjaśnia je na podstawie znajomości natury wiązania metalicznego.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
korzystając z modelu wiązania metalicznego wyjaśnia, dlaczego metale są kowalne;
określa, jak kowalność metali wpłynęła na ich zastosowanie;
przy pomocy symulacji interaktywnej sprawdza, które metale są najbardziej plastyczne.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
technika tarcza strzelnicza;
animacja;
okienko informacyjne;
pogadanka.
Formy pracy:
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda/pisak;
podręcznik.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel pokazuje uczniom kilka przedmiotów: folię aluminiową, monetę, gwóźdź, po czym zadaje pytanie: Który przedmiot najłatwiej zmieni kształt?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Pogadanka na temat wiązania metalicznego. Efektem pogadanki ma być przypomnienie wiadomości o wiązaniu metalicznym.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują i zbierają w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel rysuje na tablicy multimedialnej model wiązania metalicznego i pyta uczniów: Co się stanie, gdy do metalu zostanie przyłożona siła mechaniczna? (np. poprzez uderzenia młotkiem). Uczniowie zgłaszają swoje propozycje poprzez podniesienie ręki i uzasadniają podanie swojej odpowiedzi. Jeżeli padnie poprawna odpowiedź nauczyciel potwierdza ją lub podaje prawdziwą odpowiedź korygując tym samym odpowiedzi uczniów.
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w e‑materiale w sekcji „Przeczytaj” dotyczącymi kowalności metali. Prowadzący wyświetla następnie schemat z sekcji „Przeczytaj” obrazujący zjawisko kowalności metali, omawia go. Zwraca również uwagę, że metale są plastyczne i charakteryzują się ciągliwością. Jako uzasadnienie nauczyciel pokazuje uczniom gwóźdź i uderz w jego końcówkę młotkiem na kowadle oraz cienki kawałek metalu (np. ołowiu) i rozciąga go. Następnie tłumaczy, że na skutek kowalności i rozciągania w metalu rdzenie atomowe zmieniają swoje położenia.
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z animacją dotyczącą plastyczności metali i wyjaśnienie zjawiska w skali mikroświata. Następnie sprawdzają, co zapamiętali, wykonując ćwiczenia dołączone do medium.
Okienko informacyjne - forma indywidualnej twórczej notatki. Kartkę papieru w zeszycie uczniowie dzielą na 4 części (poziom, pion lub po przekątnej). W pierwsze okienko uczniowie wpisują hasło, które ich interesuje (np. chmura elektronowa). W drugim okienku podają definicję danego terminu (z różnych źródeł). W trzecie okienko wpisują metaforyczne znaczenie wyrazu, żart językowy, rebus itp. Ostatnie może mieć formę scenki komiksowej, dialogu, karykatury z zastosowaniem interesującego uczniów terminu. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie mogą zaprezentować swoje efekty na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale w sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Tarcza strzelnicza. Celem tej metody jest bardzo szybkie uzyskanie informacji zwrotnej. Uczniowie na tarczy strzelniczej zawieszonej w sali lekcyjnej, z użyciem cenek, zaznaczają w skali od 0 do 10 swoje „strzały”. Koło można podzielić na części, w których oceniać można różne aspekty pracy, np. przydatność, atrakcyjność, stopień trudności materiału, zaangażowanie uczniów, zainteresowanie tematem, stopień opanowania zagadnienia wynikający z zamierzonych do osiągnięcia celów lekcji, itp. W ramach podsumowania nauczyciel może odnieść się do uzyskanych tą metodą informacji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Symulację można wykorzystać na lekcji jako podsumowanie i utrwalenie wiedzy. Uczniowie mogą wykorzystać, przygotowując się do lekcji lub pracy kontrolnej.
Materiały pomocnicze:
Nauczyciel przygotowuje planszę z tarczą strzelniczą oraz cenki dla uczniów.
Nauczyciel przygotowuje: folię aluminiową, monetę, gwóźdź, drut miedziany, blaszkę ołowianą, młotek, kowadło.