Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Martyna Jakubowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jakim ruchem będzie się poruszał ładunek, jeżeli wstrzelimy go równolegle do linii sił pola? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | nauczanie hybrydowe, animacja |
Formy zajęć: | praca indywidualna, praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputer dla każdego ucznia, długopis, kalkulator |
Materiały pomocnicze | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel rozpoznaje wiedzę uczniów poprzez zadanie pytań: Czy wiecie, czym jest pole elektryczne? Jaka jest treść drugiej zasady dynamiki? Czym są ruchy jednostajnie przyspieszony i jednostajnie opóźniony? Jeśli uczniowie nie znają odpowiedzi na któreś z tych pytań, to nauczyciel pomaga im usystematyzować wcześniejszą wiedzę. | |
Faza realizacyjna: | |
Na początku uczniowie samodzielnie czytają tekst „Warto przeczytać”. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie dzielą się na 4 grupy, w których omawiają rozwiązania zadań, wspólnie zastanawiając się nad zadaniami, które sprawiły im trudność. Każda z grup omawia dwa zadania „na forum klasy”. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel wcześniej przygotowuje pulę zadań podobnych do zadań z części „Sprawdź się” o zróżnicowanym stopniu trudności. Po przeanalizowaniu wyników testu „Sprawdź się” i uwag uczniów do zadań, które sprawiły im największą trudność, nauczyciel wybiera trzy zadania analogiczne do tych, z którymi uczniowie mieli problemy. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może być wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia wiadomości. |