Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Jane Austen: Pride and Prejudice / Jane Austen, Duma i uprzedzenie

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.9, II.2, II.5, III.4, V.5, V.6, V.12, VII.4, VIII.2, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z literaturą, w szczególności z twórczością Jane Austen.

  2. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat powodów popularności powieści Jane Austen.

  3. Uczeń opisuje twórczość Jane Austen.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat literatury.

  2. Uczeń poszerza wiedzą na temat literatury brytyjskiej.

  3. Uczeń kształtuje kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kultury brytyjskiej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (audiobook, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie A way to a longer life z sekcji Przeczytaj i pyta: What does the caption suggest? Gdy uczniowie odpowiedzą, nauczyciel pyta dodatkowo: Do you agree that reading books makes a life longer? In what sense? Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

  2. Uczniowie rozwiązują quiz w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie podają nazwiska innych znanych sobie autorów brytyjskich.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pobieżnie czytają tekst It Isn’t What We Say or Think That Defines Us, but What We Do i wybierają właściwe nagłówki do akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie dokładnie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): What made Jane Austen famous? Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  4. W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem nauczyciel może zapytać uczniów, czy znana jest im twórczość Jane Austen, w tym Pride and Prejudice, i co o niej sądzą. Jeśli postać pisarki jest uczniom nieznana, nauczyciel kieruje ich uwagę na zdjęcie Pride and Prejudice otwierające sekcję Audiobook i prosi, żeby uczniowie, na podstawie tytułu powieści Austen oraz oprawy wizualnej Dumy i uprzedzenia, przewidzieli jakiego rodzaju historia może być tematem książki. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie słuchają audiobooka i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach uzupełniają Exercise 3 (Audiobook). Prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel lub chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie, pracując w niewielkich grupach, dzielą się opiniami na temat z Exercise 4 (Audiobook): In Pride and Prejudice, like in many other novels, Jane Austen described the issue of marriage, love, hope, differences between social classes. Do you think these topics remain important and attractive for readers nowadays? Uzasadniają opinie, a reprezentanci grup relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują w parach Exercise 6 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  2. Pracując w parach, uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): Do you think that romance novels are dedicated mainly to women or can also be interesting to men? Why/Why not? Chętni prezentują na forum klasy opinie kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Imagine that you and a couple of other students have been asked to make a group presentation about the works of Jane Austen. Your job is to present one of Austen's novels, Pride and Prejudice. Write the text of your part in the presentation (100‑150 words). In the text:

  • identify the themes developed in Pride and Prejudice;

  • write about what made Jane Austen's works so popular,

  • justify why the themes explored by the author are universal and can be read by both women and men.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie piszą streszczenie fragmentu Pride and Prejudice zaprezentowanego w audiobooku.