Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: We’re Going On a Safari / Jedziemy na safari

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.13, II.5, III.4, V.1, V.2, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące safari.

  2. Uczeń umie wskazać najważniejsze informacje o popularnych afrykańskich zwierzętach.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog informujący o tym, co warto zobaczyć na safari.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija ciekawość świata i motywację do podróżowania.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat safari.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pisze na tablicy wyraz SAFARI i prosi uczniów o podanie jak największej liczby skojarzeń z tym słowem. Uczniowie pracują w parach i w ciągu np. 30 sekund przygotowują listę skojarzeń. Odczytują listy na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst We Are Going on a Safari i odpowiedzieli na pytanie: What has Sasha already done? What hasn’t she done yet?

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst We Are Going on a Safari (Przeczytaj) i wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  6. Nauczyciel pyta uczniów: Would you like to go on a safari? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  7. Uczniowie zapoznają się z wyjaśnieniami gramatycznymi, a następnie wyszukują w tekście wszystkie zdania, w których występuje czas Present Perfect. Odczytują przykłady na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 78 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie w parach na zmianę zadają sobie pytania z Exercise 9 (Przeczytaj) i odpowiadają na nie.

  10. W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  11. Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, po czym wykonują Exercise 23 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba wykonuje zadania na tablicy multimedialnej.

  12. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  13. Wzorując się na opisie zwierzęcia w Exercise 4 (Katalog interaktywny), uczniowie wykonują Exercise 5. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 9 (Sprawdź się): You have just been on a safari. In your blog entry:

  • tell your readers what animals you saw;

  • describe one species you saw in their natural habitat;

  • tell them why they should go on a safari in Africa.

Sign as XYZ.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krzyżówkę na 10–12 haseł, wykorzystując słownictwo, które pojawiło się w katalogu interaktywnym w e‑materiale. Definicje przygotowują w języku angielskim. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami wewnątrz pary i każdy rozwiązuje zadanie otrzymane od kolegi/koleżanki.