Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Magdalena Filewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Rozwój fauny i flory w dziejach Ziemi
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres rozszerzony, klasa I
Podstawa programowa:
V. Dynamika procesów geologicznych i geomorfologicznych: najważniejsze wydarzenia w dziejach Ziemi, minerały, geneza i wykorzystanie skał, procesy rzeźbotwórcze i ich efekty (wietrzenie, erozja, transport, akumulacja, ruchy masowe), odkrywka geologiczna.
Uczeń:
2) charakteryzuje najważniejsze wydarzenia geologiczne i przyrodnicze w dziejach Ziemi (fałdowania, transgresje i regresje morskie, zlodowacenia, rozwój świata organicznego i jego wymieranie) oraz odtwarza je na podstawie analizy profilu geologicznego.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wskazuje i charakteryzuje etapy rozwoju flory i fauny na Ziemi,
analizuje najważniejsze punkty zwrotne w ewolucji organizmów,
wyjaśnia, na czym polega wielkie wymieranie w historii naszej planety.
Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Formy zajęć: praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/monitor dotykowy/tablety, e‑materiał, podręcznik, schemat tablicy stratygraficznej
Materiały pomocnicze
W. Mizerski, S. Orłowski, Geologia historyczna dla geografów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć – rozpoczyna dyskusję dotyczącą tego, kiedy pojawiło się życie na Ziemi.
Faza realizacyjna
Nauczyciel przedstawia uczniom fragment e‑materiału (kolejne fragmenty części „Przeczytaj”). Uczniowie wspólnie wymieniają najważniejsze wydarzenia dotyczące rozwoju organizmów żywych w ciągu poszczególnych er.
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z grafiką interaktywną i wykonali zawarte w tej części e‑materiału polecenie.
Nauczyciel podczas pracy grup rysuje na tablicy schemat tablicy stratygraficznej (oś czasu, nazwy er i okresów w kolejności od najstarszych), może wykorzystać gotowy schemat przygotowany przez niego wcześniej.
Uczniowie dostają kartki z nazwami poszczególnych gatunków i grup zwierząt i roślin.
Uczniowie przyczepiają wylosowane kartki we właściwym miejscu na schemacie.
Nauczyciel wspomaga uczniów, uzupełnia, jeżeli jest taka potrzeba.
Faza podsumowująca
Nauczyciel wprowadza uczniów do ćwiczeń w e‑materiale – w zależności od tempa pracy uczniowie wykonują kilka wskazanych przez nauczyciela ćwiczeń.
Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami – ocenia pracę uczniów, ich zaangażowanie.
Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami – co było łatwe, trudne, ciekawe itp.
Praca domowa
Sporządź w zeszycie tabelkę, w której zestawisz rozwój flory i fauny w poszczególnych erach dziejów Ziemi.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas innych zajęć dotyczących dziejów geologicznych i przyrodniczych Ziemi (zakres rozszerzony: V. 2), np. na lekcjach Jaki to okres geologiczny?, Jak poznano dzieje Ziemi? lub Jak powstają skamieniałości? Skamieniałości przewodnie. Może zostać wykorzystana także w ramach lekcji powtórzeniowej bądź w procesie samokształcenia uczniów.