Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: On the Beach / Na plaży

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa czynności, które można wykonywać na plaży.

  2. Uczeń nazywa rzeczy, które można zobaczyć na plaży.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca słownictwo potrzebne do rozmowy o wakacjach.

  2. Uczeń rozwija umiejętność opisywania w czasie Present Continuous czynności wykonywanych na plaży.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie dydaktyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, wcielanie się w role)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby położyli się na podłodze i wyobrazili sobie, że są na plaży. Głośno wypowiada różne słowa związane z morzem i plażowaniem oraz takie, które nie pasują. Kiedy uczniowie usłyszą słowo kojarzące im się z plażą, wstają.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Następnie wskazuje obrazki i odtwarza nagrania, a uczniowie je powtarzają.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowaną kartę z kluczowymi słowami (Załącznik 1) i odtwarza nagranie z historyjką (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej. Gdy usłyszą w historyjce słowo, które jest na karcie, mają go dotknąć. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie historyjki. Tym razem uczniowie mają za zadanie klasnąć za każdym razem, gdy usłyszą czasownik z końcówką -ing. Jeśli będzie taka potrzeba, nauczyciel może wytłumaczyć zadanie na podstawie pierwszej scenki. 

  2. Uczniowie dobierają się w pary i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odczytuje kolejne zdania i pyta: Is it true or false? Wskazane pary odpowiadają na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Pokazuje na kolejne osoby na rysunku i pyta: What are they doing?, ochotnicy odpowiadają własnymi słowami. Następnie wybrane przez nauczyciela osoby kolejno podchodzą do tablicy i przeciągają zdania we właściwe miejsca.

  4. Nauczyciel układa przed sobą na podłodze karty obrazkowe przedstawiające piasek, morze, muszle, zamek z piasku i latawiec. Za każdym razem głośno wypowiada odpowiednią nazwę. Następnie prosi uczniów, żeby zamknęli oczy i usuwa jedną kartę. Wskazuje na kolejne karty i pyta: What is it? Przy pustym miejscu zadaje pytanie: What is missing? Zabawę powtarza kilka razy. Na koniec uczniowie wspólnie wykonują Exercise 1 (Film). Po każdym dopasowaniu wyrazu wskazują na właściwą kartę i głośno wypowiadają dane słowo.

  5. Uczniowie oglądają film dwa razy. Przy drugim odtworzeniu nauczyciel zatrzymuje nagranie w różnych momentach i prosi uczniów: Show me the blankets/a sand itd. Ochotnicy podchodzą do tablicy i pokazują właściwe elementy na kadrach.

  6. Nauczyciel wybiera pięć osób. Każda kolejno podchodzi do tablicy i odtwarza jedno nagranie z Exercise 2 (Film). Pozostali uczniowie powtarzają po nagraniu i wspólnie decydują, jaką odpowiedź zaznaczyć w zadaniu.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Nauczyciel prosi wybrane osoby, aby podały właściwe wyrazy i je przeliterowały.

* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek z Exercise 2 (Sprawdź się). Następnie kolejno odtwarza nagrania. Po każdym prosi uczniów, żeby dopasowali czynność do odpowiednich osób. Ochotnicy podchodzą do tablicy i wpisują przy imionach numery nagrań.

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 13 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze:

Karty obrazkowe przedstawiające piasek, morze, muszle, zamek z piasku i latawiec.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel odtwarza poszczególne sekwencje filmu, a uczniowie mają za zadanie pokazać na migi, o jakich czynnościach jest w nich mowa.

Załączniki dla nauczyciela:

Załącznik nr 1

RADECP2u8Zptw

Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Plik PDF o rozmiarze 614.78 KB w języku polskim