Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Space Tourism / Turystyka kosmiczna
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.12, II.7, III.4, V.1, V.6, V.8, VII.3, VII.11, VIII.3, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z turystyką kosmiczną.
Uczeń potrafi napisać instrukcję dla kosmicznych turystów, ułatwiającą im przygotowanie się do lotu.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog dotyczący turystyki kosmicznej i wyrazić opinię na temat tego, jak może ona zmienić świat.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z turystyką kosmiczną.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat lotów w kosmos.
Uczeń kształtuje postawę otwartości na nowe doświadczenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o napisanie w czasie 2–3 minut jak największej liczby angielskich wyrazów (np. nazw planet) związanych z kosmosem. Uczniowie pracują indywidualnie, a następnie odczytują swoje listy wyrazów na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: What would you like to learn about space tourism? Uczniowie zadają pytania na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst One Return To The Moon, Please, a następnie wymieniają te pytania, na które znaleźli w nim odpowiedź.
Uczniowie ponownie czytają tekst One Return To The Moon, Please i odwołując się do słownika, sprawdzają niezrozumiałe fragmenty.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w trzech różnych parach odpowiadają na pytania w Exercise 3 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do realizacji zadania indywidualnie wyszukują w tekście słownictwo, które następnie wykorzystają, odpowiadając na pytania. W ostatnim etapie uczniowie relacjonują na forum klasy to, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację na forum klasy, a następnie wykonują kolejno Exercise 2 oraz 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w trzech różnych parach odpowiadają na pytania w Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Przed przystąpieniem do realizacji zadania wyszukują w treści prezentacji wyrazy, które chcieliby wykorzystać, odpowiadając na pytania.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Write an instruction about what space tourists can do to prepare for their space flight. Use a maximum of 10 sentences. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Recently you got interested in the subject of space tourism. Write a post on your blog (100–150 words) and
explain what space tourism is;
list possible benefits and threats that it may bring;
express your opinion about how it can change the world in the future;
ask your readers to share their opinions about the issue.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują chmury wyrazowe uwzględniające kluczowe słownictwo związane z podróżami kosmicznymi z prezentacji – pojęcia takie jak acceleration i G‑force, nazwy i nazwiska, np.: Dragon spacecraft, SpaceX, J. Bezos i E.Musk oraz inne, które pozwolą uczniowi na kolejnej lekcji opowiedzieć historię podróży kosmicznych posiłkując się chmurą wyrazową. Na kolejnej lekcji, odwołując się do chmur, uczniowie powtarzają materiał zawarty w prezentacji.