Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Medieval Cuisine / Kuchnia średniowieczna
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, III.4, III.7, V.3, V.8, VII.4, VII.5, XIII, XIV
Poziom kształcenia: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo z zakresu żywienia.
Uczeń umie wymienić cechy kuchni średniowiecznej.
Uczeń potrafi wybrać najciekawsze, według niego, fakty związane z kuchnią średniowieczną i uzasadnić własną opinię.
Uczeń potrafi przedstawić wady i zalety diety opartej na średniowiecznych zasadach żywienia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat historii zasad żywienia.
Uczeń kształtuje świadomość historycznego kontekstu przemian w zasadach żywienia.
Uczeń rozwija ciekawość dotyczącą historii żywienia i dawnych zwyczajów oraz kształtuje refleksję na temat zwyczajów współczesnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Are table manners important to you? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą na forum klasy odpowiedzieć na pytania nauczyciela: Look at the title of the text “How They Dined in the Middle Ages”. What table manners do you think people in the Middle Ages had? What did they eat? Nauczyciel może zapisać odpowiedzi na tablicy i następnie, kiedy uczniowie zapoznają się z tekstem, zapytać, czy tekst potwierdził ich pomysły.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How They Dined in the Middle Ages i porównują z tekstem swoje pomysły z fazy wprowadzającej.
Uczniowie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 3 (Przeczytaj):
Which piece of information in the text do you find most surprising and why?
Given a chance, would you take part in a medieval feast? Why? / Why not?
Do you think that medieval table manners were better than today’s? Why? / Why not?
What are the advantages and disadvantages of a medieval diet?
Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki z pary. Alternatywnie: Pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa ogólnoklasowej dyskusji.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst How They Dined in the Middle Ages i wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z pięcioma przysłówkami z ćwiczenia.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Mapa pojęć):
Which medieval food would you never like to taste and why?
Which food eaten in the Middle Ages do you include in your diet and how often do you eat it?
Is there any type of food from the mind map that you have never eaten but you wouldn’t mind tasting it one day? Why? / Why not?
Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach tworzą krótki opis historyczny, podobny do opisu w Exercise 5 (Mapa pojęć), w którym charakteryzują współczesne zwyczaje żywieniowe z perspektywy człowieka z odległej przyszłości, np. po upływie dwustu lat. Chętni prezentują opisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Some people recommend following a diet based on medieval food. Write an essay (200–250 words) in which you present advantages and disadvantages of such a diet.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie rozmawiają w parach i korzystając ze słownictwa z mapy pojęć, wyrażają opinię na temat tego, które produkty lubią najbardziej oraz z których chcieliby skomponować posiłek. Nauczyciel może zasugerować schemat wypowiedzi: For breakfast, I would have.../For lunch I would choose.../For dinner I would eat... Nauczyciel zachęca uczniów, żeby w swoje wypowiedzi wkomponowali jak najwięcej nazw produktów i przypraw z mapy pojęć.