Autora e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How to Solve Conflicts in Everyday Life? / Jak rozwiązywać konflikty w życiu codziennym?

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.3, I.5, I.11, II.3, II.4, II.5, II.7, III.4, III.5, III.7, IV.6, IV.7, IV.10, V.1, V.2, V.3, V.6, V.7, V.12, V.13, VIII.1, X, XII, XIII

Poziom nauczania: - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z opisywaniem form konfliktu, a także sposobami radzenia sobie z konfliktowymi sytuacjami.

  2. Uczeń potrafi wypowiadać się na temat skutecznych strategii wychodzenia z sytuacji konfliktowych i sposobów empatycznego komunikowania się.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat konfliktów i sposobów radzenia sobie z konfliktowymi sytuacjami.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat metod empatycznego komunikowania się.

  3. Uczeń poszerza wiedzę na temat skutecznych strategii wychodzenia z sytuacji konfliktowych.

  4. Uczeń kształtuje przekonanie o wartości pokojowego rozwiązywania konfliktów i postawy koncyliacyjnej.

  5. Uczeń kształtuje postawę koncyliacyjną.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy

  3. organizowanie wiedzy tematycznej)

  4. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. karty ćwiczeń interaktywnych

  2. komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  3. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  4. tablica interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: How do you behave in situations of disagreement? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o szybkie przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Interview With NVC Specialist (Przeczytaj) i wyszukanie odpowiedzi na pytanie: What is controversial about the nature of conflict? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i podają na forum klasy najważniejsze ich zdaniem informacje zawarte w tekście. Nauczyciel może poprosić o podanie konkretnej liczby informacji, np. dziesięciu.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka, po czym wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5, 6, 7 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają poprawność zadania na forum klasy.

  7. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie zapoznają się ze słownictwem z Exercise 2 (Mapa pojęć) i omawiają je na forum klasy, proponując polskie tłumaczenia i synonimy. Następnie wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą słownictwo z ćwiczenia na mapę na tablicy.

  9. Uczniowie analizują zdania z Exercise 3 (Mapa pojęć) w parach. Najpierw uzupełniają je samodzielnie, zgodnie z tym co zapamiętali z mapy pojęć. Następnie, porównują odpowiedzi w parach i konsultują je z mapą pojęć. Ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają na pytania: Is it better to avoid conflicts or deal with them when they happen? Why?

    How do you usually deal with conflicts?

    Reprezentanci grup prezentują opinie kolegów/koleżanek na forum klasy.

  2. Uczniowie pracując w parach udzielają porady zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Mapa pojęć): You witnessed a conflict at your school. Advise your peers how to deal with the conflict when negative emotions occur. Zamieniając się rolami, a następnie ochotnicy prezentują swoje porady na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się).

Materiały pomocniczel: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując informacje z mapy pojęć w e‑materiale, przygotowują wypowiedź na temat istoty konfliktu, w której uwzględniają następujące kwestie: natura konfliktu, rodzaje emocji, typy konfliktu, efekty konfliktu, sposoby rozwiązania konfliktu. Stosują słownictwo z lekcji. Na kolejnej lekcji wybrani uczniowie prezentują swoje wypowiedzi.

Alternatywnie: na podstawie mapy pojęć uczniowie przygotowują się do rozmowy na temat konfliktu. Na kolejnej lekcji w parach lub małych grupach prowadzą rozmowę, wykorzystując wszystkie elementy mapy pojęć.