Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Wioleta Kopek‑Putała
Temat: Na jakie grupy dzieli się węglowodory?
Przedmiot: chemia
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XIII. Węglowodory. Uczeń:
1) podaje nazwy systematyczne węglowodorów (alkanu, alkenu i alkinu – do 10 atomów węgla w cząsteczce – oraz węglowodorów aromatycznych: benzenu, toluenu, ksylenów) na podstawie wzorów strukturalnych lub półstrukturalnych (grupowych); rysuje wzory węglowodorów na podstawie ich nazw.
Zakres rozszerzony
XIII. Węglowodory Uczeń:
1) podaje nazwy systematyczne węglowodorów (alkanu, alkenu i alkinu – do 10 atomów węgla w cząsteczce – oraz węglowodorów cyklicznych i aromatycznych) na podstawie wzorów strukturalnych, półstrukturalnych (grupowych) lub uproszczonych; rysuje wzory węglowodorów na podstawie ich nazw; podaje nazwy systematyczne fluorowcopochodnych węglowodorów na podstawie wzorów strukturalnych lub półstrukturalnych (grupowych); rysuje ich wzory strukturalne i półstrukturalne (grupowe) na podstawie nazw systematycznych.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dokonuje podziału węglowodorów na grupy ze względu na występowanie wiązań wielokrotnych (krotność wiązań);
dokonuje podziału węglowodorów na grupy ze względu na topologię łańcucha (kształt łańcucha);
wymienia nazwy grup (rodzin) wchodzących w skład węglowodorów wedle wskazanego podziału;
pisze, modeluje wzory i podaje nazwy wybranych przedstawicieli poszczególnych grup węglowodorów.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
IBSE;
problemowo‑operacyjna.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja;
burza mózgów;
analiza materiału źródłowego;
kula śniegowa;
ćwiczenia uczniowskie.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;
słuchawki;
rzutnik multimedialny;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
program typu Chemsketch.
Przebieg zajęć
A. Przed lekcją
Przed lekcją zadaniem uczniów jest zapoznać się z sylwetką Friedricha Wöhlera i odpowiedzieć na pytanie: Jaki jest jego wkład w rozwój chemii.
B. Podczas lekcji
Faza wstępna:
Nauczyciel korzysta z wstępu e‑materiału oraz dodatkowo poszerza go o dyskusję z uczniami na temat Friedricha Wöhlera oraz hasła “Vis Vitalis”.
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów do postawionych pytań: co to są oleiny? Do jakiej grupy związków chemicznych zaliczymy propan?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel inicjuje dyskusję do pojęcia kombinatoryka oraz poleca uczniom zastanowić się i spróbować narysować w zeszytach związek chemiczny, który posiada określoną liczbę atomów węgla (do decyzji nauczyciela z uwagi na poziom grupy lub poszczególnych uczniów) oraz dowolną ilość atomów wodoru.
Nauczyciel kontroluje wyniki prac uczniów i koryguje ewentualne nieścisłości.
Praca w parach z programem typu Chemsketch, według wytycznych (patrz materiał pomocniczy).
Uczniowie metodą śniegowej kuli porównują swoje rysunki z rysunkami innych kolegów i koleżanek oraz zastanawiają się na jakie grupy (rodziny) możemy podzielić węglowodory
Nauczyciel poleca poszukanie w e‑materiale informacji na temat podziału węglowodorów, a następnie narysowanie trzech przykładów wzorów strukturalnych wybranych przedstawicieli węglowodorów i zaklasyfikowanie rysunków najbliższego ucznia/uczennicy do odpoiedniej rodziny - praca w parach.
Uczniowie konstruują swoją wiedzę w oparciu o zasoby internetowe oraz e‑materiał.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają zdobytą wiedzę, wykonując ćwiczenia załączone do e‑materiału – sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów. Przykładowe pytania skierowane do uczniów: do jakich rodzin należy okten, cyklobutan, toluen? Podaj trzy przykłady węglowodorów ze względu na kształt łańcucha.
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia:
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/nauczyłem...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia załączone do e‑materiału – sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Medium można zastosować podczas omawiania każdego z tematów dotyczących poszczególnych grup węglowodorów lub podczas lekcji powtórzeniowej.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące:
Do jakich rodzin należy okten, cyklobutan, toluen?
Podaj trzy przykłady węglowodorów ze względu na kształt łańcucha.
2. Instrukcja do pracy z programem typu Chemsketch:
Za pomocą programu komputerowego typu ChemSketch zbuduj modele cząsteczek różnych węglowodorów, sprawdź ich systematyczne nazwy, zastanów się, w czym te modele są podobne, a w czym się różnią. W przypadku trudności w obsłudze programu skorzystaj z samouczka dostępnego w zasobach Internetu.
Wykonaj następujące operacje:
Narysuj (zbuduj) i przeprowadź proces optymalizacji przez program wzorów strukturalnych węglowodorów (możesz użyć opcji 2D i 3D).
Sprawdź nazwę nadaną przez program twojemu modelowi.
Podaj wzór sumaryczny narysowanego związku chemicznego.
Przeanalizuj, czym narysowane wzory od siebie różnią się, a w czym są do siebie podobne.
Pogrupuj podobne do siebie wzory w zbiory (rodziny).
Wskaż cechę, która pozwoliła Ci zaklasyfikować poszczególne struktury do odpowiedniej rodziny.