Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Architectural Styles / Style architektoniczne

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.8, I.9, I.12, II.4, III.4, III.6, V.1, V.6, V.11, VII.4, VII.5, VII.13, IX.1, IX.2

Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze stylami architektonicznymi. 

  2. Uczeń potrafi opisać detale architektoniczne słynnych budowli z całego świata.

  3. Uczeń, stosując przymiotniki w odpowiedniej kolejności, potrafi opisać budowle reprezentujące różne style architektoniczne.

  4. Uczeń redaguje list do znajomego z Anglii, w którym dzieli się wrażeniami, jakie wywarła na nim słynna budowla.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat stylów architektonicznych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat pereł światowej architektury.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/grą edukacyjną)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację Architectural styles constantly undergo change (Przeczytaj) i pyta uczniów:

  • What architectural styles do you know?

  • What famous building do you know?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach rozgrzewki uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Po czym odpowiadają na pytanie nauczyciela: What famous artworks in the five creative arts categories do you know? Uczniowie dzielą się wiedzą na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę na nagłówki w tekście Most Recognisable Architectural Styles oraz zdjęcia budynków reprezentatywnych dla danego stylu i prosi uczniów o wskazanie cech charakterystycznych każdego stylu (classical, gothic, baroque, neoclassicism, art deco, modernism, postmodernism). Uczniowie  uważnie analizują zdjęcia i opisują style na forum klasy zgodnie z tym co zaobserwowali.

  2. Uczniowie czytają tekst Most Recognisable Architectural Styles i weryfikują, w jakim zakresie ich opisy z poprzedniego punktu pokrywają się z informacjami zawartymi w tekście. Uzupełniają odpowiedzi o dodatkowe szczegóły.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi i uzasadniają je, podając cechy charakterystyczne danego stylu.

  4. Uczniowie łączą nazwy budynków z nazwami państw w Exercise 3 (Przeczytaj). Starają się podać inne przykładu, budynków, z których słynie dane państwo.

  5. Uczniowie łączą wyrazy z wyrażeniami w 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Następnie układają zdania związane z tematem lekcji, używając wyrazów z ćwiczenia.

  6. Uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 5 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedz na tablicę.

  7. Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny. Wyświetla na tablicy poszczególne punkty z Exercise 6 (Przeczytaj), a przedstawiciele drużyn podają, jak ich zdaniem jest prawidłowa odpowiedź. Nauczyciel postępuje w ten sam sposób z kolejnymi punktami, uczniowie odpowiadają, po czym nauczyciel podaje prawidłową odpowiedź i przydziela po jednym punkcie tym, którzy odpowiedzieli prawidłowo. Wygrywa drużyna, która uzyska największą liczbę punktów.

  8. Nauczyciel wyjaśnia zasady kolejności przymiotników zgodnie z sekcją Gramatyka (Gramatyka), a następnie uczniowie wykonują Exercise 7. Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Przeczytaj): Choose three buildings that you know, for example, the ones in your city, the house your family lives in, or a famous building around the world. Describe them using at least five adjectives. Pay attention to their order. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  10. Dodatkowo na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie mogą wykonać mapę pojęć, w której zawrte będą najważniejsze informacje dotyczące każdego z wymienionych stylów architektonicznych, charakterystycznych budowli oraz słownictwa.

  11. W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną, nauczyciel wyświetla zdjęcie What is your favourite architectural style? i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem. Po czym uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  12. Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny, z którym każda kolejno typuje reprezentanta do odpowiedzi na pytania z gry (Gra edukacyjna). Po przejściu wszystkich poziomów gry, wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów (za każdą prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje jeden punkt. Następnie, uczniowie samodzielnie odpowiadają jeszcze raz na pytania z gry na urządzeniach mobilnych.

  13. Uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  14. Uczniowie wspólnie z nauczycielem, na forum klasy, wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Uzasadniają odpowiedzi powołując się informacje z e‑materiału.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 4 (Gra edukacyjna): Let’s see if you can now both identify and describe architectural styles. You are going to be presented with three random buildings that haven’t been mentioned before. Try to describe them as best as you can using a variety of adjectives and naming their architectural style. Na koniec prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Imagine you have just visited one of the buildings that you have seen in this e‑material. Write an e‑mail (200‑250 words) to a friend from England in which you describe its style and discuss its architectural features (colour, shape, type, age, material, function).

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wyszukują w Internecie budynki reprezentujące dwa spośród wymienionych w materiale stylów architektonicznych, które znajdują się się w Polsce i opisują je wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej i tekstu czytanki. Tworzą slajd z opisami i ilustracjami budynków, który prezentują klasie na kolejnej lekcji.