Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Easter Egg Hunt / Poszukiwanie ukrytych pisanek

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.9, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 5.2, 6.4, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń wymienia różne symbole wielkanocne.

  2. Uczeń opisuje pisanki na ilustracjach.

  3. Uczeń określa, gdzie znajdują się wybrane przedmioty.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi zabawami nakierowanymi na lokalizację przedmiotów w przestrzeni.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dwa koszyki, plastikowe łyżki i piłeczki pingpongowe lub jajka styropianowe, przybory do dekorowania jajek styropianowych (mulina, brokat, bibuła, klej naklejki itp.).

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje na obrazki i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają, najpierw głośno, potem ciszej i trzeci raz jeszcze ciszej.

  2. Nauczyciel zaprasza dzieci do drużynowego wyścigu Egg and spoon race. Dzieli uczniów na dwie drużyny. Uczestnicy obu drużyn otrzymują po plastikowej łyżeczce i jajku/piłeczce. Obie drużyny stają w jednym końcu sali, a w drugim nauczyciel ustawia dwa koszyki, po jednym dla każdej drużyny. Następnie do rywalizacji stają kolejni przedstawiciele drużyn. Ich zadaniem jest przenieść jajko na drugi koniec sali, do koszyka swojej drużyny, bez upuszczenia go na podłogę. Na koniec uczniowie głośno liczą jajka w koszyku własnej drużyny. Rywalizację wygrywa drużyna, której udało się przenieść więcej jajek lub która zrobiła to szybciej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu z przyimkiem miejsca – on, under, behind, next to, np.: There are yellow flowers on the field. Uczniowie każde zdanie powtarzają chórem.

  3. Uczniowie stają obok ławek. Każdy dostaje od nauczyciela jajko styropianowe. Następnie nauczyciel wypowiada zdania zawierające przyimki, np.: Your egg is under the desk/chair, a zadaniem dzieci jest umieścić jajko we wskazanym miejscu. Dodatkowo nauczyciel może poprosić wybrane osoby, żeby opisały położenie jajka, które otrzymały.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Pyta o każdą ilustrację, np.: Where is the chocolate egg/egg/bunny/chick? Rzuca piłeczkę do wybranej osoby, a jej zadaniem jest opisać położenia przedmiotu z ilustracji. Następnie uczniowie podchodzą do tablicy i łączą ilustracje ze zdaniami je opisującymi. Wszyscy powtarzają kolejne zdania chórem.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie, pracując w parach, wybierają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą prawidłowe odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Odtwarza nagranie zatrzymując je po każdym z trzech zdań, a uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają elementy we właściwe miejsce na obrazku. Następnie, kolejni ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą odpowiedzi. W każdym z trzech przypadków, gdy uczeń przeciągnie element we właściwe miejsce, nauczyciel prosi go o wypowiedzenie zdania opisującego położenie rzeczy (np. The bunny is in the basket), które następnie powtarza cała klasa, lub, w prostszym wariancie, odtwarza odpowiedni fragment nagrania i najpierw ochotnika, a potem klasę o powtórzenie.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną (Ilustracja interaktywna). Odtwarza kolejne nagrania, a uczniowie powtarzają – cicho, głośno, piszcząc jak pisklaczki itp. Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytuje kolejno zdania z ćwiczenia i celowo przeciąga je w nieprawidłowe miejsca, tak aby uczniowie go poprawili. Ochotnicy nanoszą prawidłowe odpowiedzi na tablicę.

  8. Podobnie w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), nauczyciel wyświetla ćwiczenie i wypełnia je nieprawidłowymi liczebnikami. Prosi uczniów, aby w parach policzyli rzeczy na obrazku i sprawdzili, czy nauczyciel dobrze wykonał ćwiczenie. Uzupełniają ćwiczenie na urządzeniach mobilnych, po czym nauczyciel odczytuje „swoje” zdania, a uczniowie je poprawiają i nanoszą prawidłowe odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej

Faza podsumowująca:

Uczniowie dekorują otrzymane jajka styropianowe i układają je w jednym z dwóch koszyków, które były używane w Egg and spoon race na początku lekcji. W ten sposób dzielą się na dwie drużyny, które powtórzą wyścig Egg‑and‑spoon race. Tak jak na początku lekcji, każda drużyna wystawia kolejno po jednym zawodniku, którego zadaniem jest przenieść jajko (piłeczkę pingpongową) na łyżce z jednego końca sali na drugi. Wygrywa drużyna, której zawodnicy donieśli więcej jajek bez wypadku po drodze.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Dwa koszyki, plastikowe łyżki i piłeczki pingpongowe lub jajka styropianowe, przybory do dekorowania jajek styropianowych (mulina, brokat, bibuła, klej naklejki itp.).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wybierają dwa zdania z ilustracji interaktywnej i zapisują je w formie rebusu, zastępując rysunkiem Easter egg, i wyrazy takie jak basket, chick lub grass. Następnie lub na kolejnej lekcji, w ramach powtórzenia, wymieniają się rebusami z kolegą/koleżanką z ławki i je rozwiązują.