Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The White House / Biały Dom

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, I.4, I.8, I.9, II.1, II.5, II.7, III.4, III.6, V.1, V.2, V.11, V.12, VII.4, VII.15, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z architekturą i sztuką oraz zwyczajami panującymi w Białym Domu.

  2. Uczeń potrafi opisać historię Białego Domu.

  3. Uczeń potrafi wskazać znaczenie wybranych dzieł sztuki znajdujących się w Białym Domu oraz ich związek z historią tego miejsca.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z tożsamością narodową i kulturą Stanów Zjednoczonych.

  2. Uczeń poszerza wiedzę w zakresie historii Stanów Zjednoczonych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z animacją, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Białego Domu i pyta:

  • What is the name of this building?

  • Why is it important?

    Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie układają puzzle z historycznym planem widokowym Białego Domu, aby dowiedzieć się, jak duży jest obecnie. Następnie, korzystając z tekstu, przyporządkowują nazwy pomieszczeń do tych przedstawionych na puzzlach. Chętna osoba zapisuje odpowiedzi na tablicy, a uczniowie wspólnie omawiają wyniki.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy (grupa A, B, C). Każdej grupie przydziela po dwa akapity tekstu Six Curious Facts About the White House (Przeczytaj). Uczniowie w każdej grupie czytają przydzielone im fragmenty, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia, a następnie wymyślają i zapisują kilka pytań do tych fragmentów. Nauczyciel sprawdza ich poprawność. Grupa A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie C, a ta z kolei udostępnia pytania grupie A. Grupy czytają adekwatne fragmenty tekstu i udzielają odpowiedzi. Następnie po raz kolejny przekazują sobie pytania, tak aby każda z grup przeczytała cały tekst i udzieliła odpowiedzi.

  2. Uczniowie czytają całość tekstu Six Curious Facts About the White House i wykonują Exercise 23 (Przeczytaj).

  3. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Przeczytaj) i wybierają odpowiedzi w ćwiczeniu. Podają je na forum klasy.

  4. Na podstawie informacji z tekstu Six Curious Facts About the White House uczniowie przygotowują w parach mapę pojęć, w której uwzględniają najistotniejsze fakty i słownictwo.

  5. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach dzieląc się odpowiedziami na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  6. What is the most surprising fact about the White House that you’ve learned?

  7. Does the president of your country live in a similar place? Describe it shortly highlighting similarities and differences.

  8. What other famous American buildings do you know?

    Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

  9. W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel prosi uczniów o rozwinięcie akronimu POTUS (President of the United States), pomaga jeśli trzeba podając pojedynczo kolejne słowa.

  10. Uczniowie oglądają animację, po czym wykonują Exercise 23 (Animacja) i podają odpowiedzi na forum klasy. W Exercise 3 (Animacja) starają się uzasadnić odpowiedzi.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Animacja) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach, udzielając odpowiedzi na pytania z Exercise 5 (Animacja):

  • Which room do you find the most original and why?

  • The animation mentions several important paintings in the two rooms. Why do you think these pictures are there?

    Reprezentanci grup przedstawiają na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the White House. Write an email to a friend to encourage them to watch this film. Your email should be 100‑150 words long and include the following:

  • some interesting facts about the White House;

  • something that surprised you;

  • the reason why your friend should watch the documentary;

  • suggestion that you and your friend could find out more about the White House together.

Sign as XYZ. Use 100 to 150 words.

Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krótką wypowiedź (ok 100 wyrazów), w której opisują jedno z pomieszczeń Białego Domu scharakteryzowane w animacji. Koncentrują się na funkcji pomieszczenia, jego architekturze oraz na jednym lub dwóch ciekawych faktach historycznych związanych z danym pomieszczeniem.