Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Magdalena Fuhrmann
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Cechy społeczeństw w różnych fazach rozwoju demograficznego
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa
VIII. Przemiany struktur demograficznych i społecznych oraz procesy osadnicze: rozmieszczenie i liczba ludność, przemiany demograficzne, migracje, zróżnicowanie narodowościowe, etniczne i religijne, kręgi kulturowe, sieć osadnicza, procesy urbanizacji, rozwój obszarów wiejskich.
Uczeń:
3) opisuje etapy rozwoju demograficznego ludności na przykładach wybranych krajów świata oraz ocenia konsekwencje eksplozji demograficznej lub regresu demograficznego w wybranych państwach.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
omawia teorię przejścia demograficznego,
charakteryzuje społeczeństwa w zależności od fazy rozwoju społecznego i ekonomicznego,
analizuje zależności pomiędzy wskaźnikiem urodzeń i zgonów a poziomem rozwoju społeczno‑ekonomicznego.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody i techniki nauczania: blended learning, IBSE, miniwykład
Forma zajęć: praca w grupach
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, zeszyt
Materiały pomocnicze
Okólski M., Demografia. Podstawowe pojęcia, procesy i teorie w encyklopedycznym zarysie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2005.
Okólski M., Reprodukcja ludności a modernizacja społeczeństwa. Polski syndrom, Książka i Wiedza, Warszawa 1988.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel w miniwykładzie wyjaśnia, czym jest teoria przejścia demograficznego.
Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup, każdej z grup przydziela jedną fazę przejścia demograficznego – zadaniem uczniów jest omówienie cech demograficznych i ekonomicznych społeczeństw w danej fazie. W trakcie pracy uczniowie mogą korzystać z e‑materiału i dostępnych źródeł informacji.
Po upływie ustalonego przez nauczyciela czasu liderzy grup prezentują rezultaty pracy.
W tych samych grupach uczniowie wykonują kolejne zadanie. Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej zestawienia danych statystycznych dla wybranych państw. Uczniowie w grupach określają, w jakiej fazie przejścia demograficznego znajdują się przydzielone państwa.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem omawiają uzyskane wyniki.
Faza podsumowująca
Uczniowie indywidualnie wykonują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”. Nauczyciel czuwa nad poprawnością odpowiedzi uczniów.
W ramach podsumowania uczniowie indywidualnie lub podzieleni na grupy grają w grę edukacyjną.
Przypomnienie celów lekcji i ocena aktywności uczniów podczas zajęć.
Praca domowa
Przygotowanie pracy pisemnej na temat przyczyn i skutków eksplozji i regresu demograficznego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Gra edukacyjna może znaleźć zastosowanie podczas lekcji poświęconych zagadnieniom związanym z demografią (zakres podstawowy: VIII. 3, VIII. 5, XV. 3; zakres rozszerzony: XXI. 1).