Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Anna Ruszczyk
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Formy oraz rodzaje rzeźby terenu powstałe w wyniku erozyjnej działalności lądolodów
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa I
Podstawa programowa
V. Litosfera: związek budowy wnętrza Ziemi z tektoniką płyt litosfery, procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi i ich skutki, skały.
Uczeń:
3) charakteryzuje główne procesy zewnętrzne modelujące powierzchnię Ziemi (erozja, transport, akumulacja) oraz skutki rzeźbotwórczej działalności rzek, wiatru, lodowców, lądolodu i mórz oraz wietrzenia.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
opisuje erozyjną działalność lądolodów,
wymienia rodzaje erozyjnej działalności lądolodów,
charakteryzuje różne formy rzeźbotwórczej działalności lądolodów.
Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Metody nauczania: obserwacja pośrednia, pogadanka, dyskusja, mapa myśli, metody operatywne (praca z mapą, z tekstem e‑materiału, z animacją 3D)
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/ monitor dotykowy/ tablety, e‑materiał, podręcznik, atlasy geograficzne, ścienna mapa Polski, fotografie lądolodu (np. na Antarktydzie)
Materiały pomocnicze
Klimaszewski M., Geomorfologia, PWN, Warszawa 1978.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć – prosi o przypomnienie warunków powstawania lądolodów, miejsc, gdzie dawniej one występowały (nawiązanie do rzeźby polodowcowej w Polsce) i gdzie występują współcześnie (uczniowie wskazują te miejsca na mapie fizycznej świata). Przy przypominaniu warto przedstawić uczniom fotografie współczesnego lądolodu na Antarktydzie lub na Grenlandii (jako tło pogadanki).
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel przypomina, że działalność lądolodu może być erozyjna i akumulacyjna. Prosi uczniów o zapoznanie się z animacją zawartą w e‑materiale i wyjaśnienie, na czym polega erozja glacjalna.
Nauczyciel prosi o odszukanie w e‑materiale informacji o różnych rodzajach erozji lądolodu.
Uczniowie wyszukują także informacje na temat tego, na czym polegają wymienione rodzaje erozji.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – każda grupa przygotowuje mapę myśli na temat skutków erozji lądolodu, z wyszczególnieniem poznanych rodzajów erozji.
Uczniowie otrzymują duże arkusze papieru. Poszukują informacji o skutkach erozji lądolodów, o powstałych formach, dyskutują nad treścią i formą przedstawienia tematu.
Po upływie określonego przez nauczyciela czasu przedstawiciele grup prezentują mapy myśli na forum klasy.
Nauczyciel uzupełnia ewentualne braki i inicjuje dyskusję.
Po zakończeniu dyskusji uczniowie mają za zadanie napisać krótką notatkę z wyszczególnieniem rodzajów erozyjnej działalności lądolodu i powstałych w ich wyniku form.
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami – ocenia pracę uczniów, ich zaangażowanie.
Nauczyciel wprowadza do fazy ćwiczeń na podstawie poznanego materiału – uczniowie w parach wykonują wybrane przez nauczyciela ćwiczenia.
Uczniowie omawiają ćwiczenia, nauczyciel w razie potrzeby wspiera ich.
Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami – mówią, co było dla nich łatwe, trudne, ciekawe.
Praca domowa
Korzystając z różnych źródeł informacji, podaj przykłady erozyjnej działalności lądolodów (z podziałem na detersję, detrakcję i egzarację), nadal widoczne w krajobrazie polskich pojezierzy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Animację 3D i audiobooka można wykorzystać podczas lekcji dotyczącej związków pomiędzy budową geologiczną a cechami ukształtowania powierzchni (zakres podstawowy: XIV. 4) oraz na lekcji powtórzeniowej z działu „Litosfera” (zakres podstawowy: V). Animację i audiobooka można wykorzystać także w trakcie lekcji dotyczącej wpływu lądolodu na środowisko przyrodnicze pojezierzy i nizin w Polsce (zakres rozszerzony: XIII. 5).