Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Languages Do you Speak? / Jakie znasz języki?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.5, III.1, III.3, III.4, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje nazwy wybranych krajów, narodowości i języków.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat narodowości osób, krajów ich pochodzenia i języków, którymi się posługują.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail dotyczący planów wakacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące narodowości różnych osób oraz krajów ich pochodzenia.
Uczeń poszerza wiedzę na temat języków, którymi można się porozumiewać w niektórych krajach.
Uczeń kształtuje świadomość roli znajomości języka obcego w komunikacji.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie dziewczyny na wakacjach z podpisem „Can you communicate abroad?” „(Przeczytaj) i pyta: Where do you like to go on holiday?Where would you like to spend your holiday? Can you communicate abroad? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nauczyciel zadaje dodatkowe pytania, np.: Do you like to go to the seaside/lakes/summer camps? Would you like to spend your holiday in Poland? (Where?)/Would you like to go abroad (Where?).
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach rozgrzewki rozwiązali krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie robią ćwiczenie na wyścigi i najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali list Pierre’a (Przeczytaj), a następnie, aby samodzielnie odpowiedzieli na pytania w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum zespołu klasowego. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawna wymowę poszczególnych państw i narodowości/języków (uczniowie powtarzają wyrazy całą klasą, grupami, rzędami itd.).
Nauczyciel prosi uczniów, żeby ponownie przeczytali tekst i w parach wykonali Exercise 3 (Przeczytaj) i na forum klasy uzasadnili wybory cytatami z tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 4 (Przeczytaj) i nanieśli odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta uczniów, czy umieją powiedzieć „dzień dobry” lub „dziękuję” w jakimś obcym języku. UWAGA: Uczniowie, którzy podróżowali do innych krajów, będą znali niektóre zwroty, np.: po grecku, włosku, hiszpańsku, turecku itd. Warto więc, by nauczyciel zapoznał się ze zwrotami grzecznościowymi w językach UE i krajów turystycznych związanych z UE, aby móc zareagować na odpowiedzi uczniów. Następnie nauczyciel wprowadza zasadę gramatyczną dotyczącą nazw języków i narodowości według instrukcji z e‑materiału (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie indywidualnie zapisali 3 zdania z użyciem przymiotników związanych z narodowością i językiem według formatu:
In ten years, I would like to speak... (French)
In ten years, I would like to have a/an ... car/bike/scooter. (German)
In ten years, I would like to read a book in ... (Spanish)
Uczniowie zapisują zdania, a 3–4 chętne lub wywołane osoby odczytują zdania.
Nauczyciel prosi uczniów, aby w ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną wykonali Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel mówi: Listen to the recording. How many languages does each person speak? Uczniowie słuchaj nagrania do ilustracji interaktywnej, porównują odpowiedzi w parach i odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Dodatkowo uczniowie mogą zagrać w grę yes/no questions. Chętny uczeń wciela się w jedną z postaci z ilustracji interaktywnej. Pozostali uczniowie zadają pytania: Do you come from..... Are you......? Do you speak.....? (max. 5 pytań). Uczeń może odpowiedzieć jedynie yes/no. W ten sposób uczniowie ćwiczą nazwy krajów, narodowości i języków oraz zadawanie pytań.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi na dwa pierwsze pytania w parach, po czym chętne osoby relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki według wzoru: My friend speaks.... He/she wants to learn....
Nauczyciel może poprosić uczniów, żeby w parach zadali partnerom pytania:
Where does you favourite sports star come from? What language does he/she speak?
Where does your favourite musician come from? What language does he/she speak?
Where does your dream friend come from? What language does he/she speak?
Po zakończeniu rozmów uczniowie relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): *Write an email about a trip you plan to a friend from England. In the email:
write what country you want to visit;
inform your friend what languages people in this country speak;
list the languages you speak.
Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Uczniowie analizują ilustrację interaktywną, po czym w zespołach dwuosobowych planują (rysują i piszą), jak mogłyby wyglądać ilustracja i opis polskiego dziecka, gdyby miały być podobne do charakterystyk z ilustracji w e‑materiale oraz były adresowane do istot z przyszłości/kosmosu. Polecenie: Study the interactive illustration. Imagine that you are asked to create a description of a person from Poland that might be read by creatures from outer space. Draw a Polish child and write 2–5 sentences. Use the example of how children talk about themselves in the Illustration.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują ilustrację interaktywną, po czym w zespołach dwuosobowych planują (rysują i piszą), jak mogłyby wyglądać ilustracja i opis polskiego dziecka, gdyby miały być podobne do charakterystyk z ilustracji w e‑materiale oraz były adresowane do istot z przyszłości/kosmosu. Polecenie: Study the interactive illustration. Imagine that you are asked to create a description of a person from Poland that might be read by creatures from outer space. Draw a Polish child and write 2–5 sentences. Use the example of how children talk about themselves in the Illustration.