Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Czym jest siła Lorentza? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Magnetyzm. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IX. Magnetyzm. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Środki dydaktyczne: | praca w zespole klasowym |
Materiały pomocnicze: | Niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel opowiada uczniom, kim był H. Lorentz i w jaki sposób zasłużył się dla rozwoju fizyki. Można powiedzieć kilka słów o kongresach solvayowskich, których Lorentz był wielokrotnym przewodniczącym i pokazać piękne zdjęcia przedstawiające znanych Noblistów - uczestników tych kongresów. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel mówi o uogólnionej sile Lorentza, której częścią składową jest siła pochodząca od pola magnetycznego i działająca na obdarzoną ładunkiem cząstkę, która porusza się w polu magnetycznym. Podaje wzór Lorentza na siłę magnetyczną w postaci wektorowej i dokładnie omawia cechy wektora siły, które wynikają z iloczynu wektorowego. Mówi również o tym, że jako siła dośrodkowa, siła magnetyczna nie może zmienić prędkości cząstki, a jedynie zmienia kierunek jej ruchu – praca wykonywana nad cząstką przez siłę magnetyczną jest równa zeru. Samouczek jest omówieniem pewnego znanego pokazu z zastosowaniem oscyloskopu katodowego i magnesu sztabkowego. Mamy tu okazję do aktywizowania uczniów. Można zapoznawać się z nim wspólnie i wraz z zespołem klasowym zastanawiać się nad poleceniami umieszczonymi pod samouczkiem. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują zadania: 5, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń: obowiązkowo zadania 1‑4 i zadanie 6 dla chętnych uczniów. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Materiał zawarty w samouczku mógłby służyć jako podstawa nauczania w formie klasy odwróconej, zwłaszcza jeśli wcześniej omówiony byłby temat : „Jak definiujemy siły magnetyczne”. Uczniowie wtedy zapoznaliby się z samouczkiem w domu przed lekcją i jeden z nich mógłby omówić zagadnienie odchylania plamki świetlnej w oscyloskopie w obecności pola magnetycznego. |