Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: When is Trade Fair? / Kiedy handel jest sprawiedliwy?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.2, II.7, III.4, V.1, V.6, V.8, VII.4, VIII.2, VIII.3, X, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z koncepcją sprawiedliwego handlu.
Uczeń prezentuje opinię na temat koncepcji fair trade.
Uczeń potrafi zachęcić innych do bycia etycznymi konsumentami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat handlu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat nierówności w relacjach handlowych oraz na temat koncepcji fair trade.
Uczeń kształtuje etyczną postawę konsumencką.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
How much do you pay for a coffee in a coffee shop?
How much, do you think, does the coffee harvester on a plantation earn per day?
How much does the plantation owner profit from the cup of coffee you buy at a coffee shop?
Uczniowie odpowiadają i spekulują na forum klasy, po czym odnoszą się do Wprowadzenia i komentują, czy ich zdaniem niskie zarobki pracowników plantacji kawy i niskie dochody plantatorów są sprawiedliwe.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu How Can Trade Be Fair? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odnosząc się do treści tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Uzasadniają je, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pierwsze trzy pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):
What is fair trade?
What are two main objectives of fair trade?
What are the benefits of fair trade for disadvantaged people?
Następnie na forum klasy dyskutują na temat ostatniego pytania z ćwiczenia: Do you think fair trade is a good idea? Why? Why not?
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie odpowiadają na pytanie: How to be an ethical consumer? Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Uzasadniają je informacjami z audiobooka. Porównują wypowiedzi z nagrania do własnych pomysłów na temat etycznej konsumpcji.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Plik audio):
Do you ever buy clothes in second‑hand shops, or use an app to buy or sell clothes? Why? Why not?
When was the last time you bought something handmade? What was it? Where did you buy it?
Do you usually buy products from big or small, local companies? Why?
Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się).
Is the idea of fair trade popular in your country? Why? Why not?
Do you pay attention if the products you buy have a fair trade logo? Why? Why not?
Do you think it’s worth paying a bit more money for fair trade products? Why? Why not?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school is organising an Environment Protection Week. You want to encourage your school friends to be ethical consumers. Write an entry for the school blog in which you:
explain what it means to be an ethical consumer and what fair trade is;
give arguments why it is important to shop ethically;
mention advantages and disadvantages of buying pre‑loved clothes;
describe what you do to be an ethical consumer.
Your blog entry should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą krótką wypowiedź (ustną, jeśli ćwiczenie jest wykonywane w klasie; pisemną, jeśli w ramach pracy domowej) na temat: Which of the opinions presented in the recording convinced you the most, why? Następnie lub na kolejnej lekcji prezentują opinie w trzy-, czteroosobowych grupach.