Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Anna Ruszczyk
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Przyczyny zjawisk wulkanicznych
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa I
Podstawa programowa
V. Litosfera: związek budowy wnętrza Ziemi z tektoniką płyt litosfery, procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi i ich skutki, skały.
Uczeń:
2) wyjaśnia przebieg głównych procesów wewnętrznych prowadzących do urozmaicenia powierzchni Ziemi (ruchy epejrogeniczne, ruchy górotwórcze, wulkanizm, plutonizm, trzęsienia ziemi).
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wyjaśnia przyczyny zjawisk wulkanicznych,
wyjaśnia, gdzie występują zjawiska wulkaniczne, wiążąc występowanie zjawisk wulkanicznych z granicami płyt litosfery oraz plamami gorąca.
Strategie nauczania: konektywizm, konstruktywizm
Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, mapa myśli / plakat, metody operatywne (praca z tekstem e‑materiału, filmem edukacyjnym, mapą)
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna / monitor dotykowy / tablety, e‑materiał, atlasy, mapa fizyczna świata, arkusze papieru, pisaki
Materiały pomocnicze
Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1979.
Mizerski W., Geologia dynamiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie terminów: magmatyzm, plutonizm, wulkanizm, płyty litosfery.
Następnie uczniowie przedstawiają różnice między plutonizmem a wulkanizmem.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Wykorzystując część „Przeczytaj” e‑materiału (oraz zawartą w niej mapę płyt litosferycznych), uczniowie przedstawiają przyczyny wulkanizmu; porównują w atlasie mapę rozmieszczenia wulkanów z mapą Geologia – tektonika (wskazują zależności między zjawiskami) – dyskusja na forum klasy.
Uczniowie wskazują na ściennej mapie fizycznej świata miejsca występowania wulkanów (w tym Pacyficzny Pierścień Ognia) – nazywają kilka najbardziej znanych wulkanów (np. wybierają z zaznaczonych w atlasie).
Wyjaśniają termin: plama gorąca (e‑materiał); omawiają powstanie np. Hawajów.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy (cztery lub sześć) – prosi ich o zapoznanie się z filmem edukacyjnym.
Korzystając z informacji zawartych w filmie, uczniowie na forum klasy omawiają podział wulkanów (typy wulkanów) według różnych kryteriów oraz produkty wybuchu wulkanu.
Następnie uczniowie otrzymują arkusze papieru i pisaki – w grupach tworzą mapę myśli dotyczącą genezy zjawisk wulkanicznych. W trakcie pracy uczniowie mogą korzystać z e‑materiału oraz dostępnych źródeł informacji.
Po upływie określonego przez nauczyciela czasu uczniowie prezentują rezultaty pracy. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wypowiedzi uczniów.
Faza podsumowująca
Nauczyciel wprowadza uczniów do ćwiczeń w e‑materiale – w zależności od tempa pracy uczniowie indywidualnie wykonują kilka wskazanych przez nauczyciela ćwiczeń.
Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami – ocenia pracę uczniów, ich zaangażowanie.
Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami – co było interesujące, łatwe, trudne, do czego ta wiedza może się przydać uczniom.
Praca domowa
Wyjaśnij powstanie wulkanów na Islandii i na Sumatrze.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Film edukacyjny można wykorzystać w toku lekcji dotyczącej genezy i skutków geologicznych zagrożeń, m.in. wulkanizmu (zakres rozszerzony: XVIII. 3). Znajdzie zastosowanie podczas realizacji tematów „Budowa i typy wulkanów według różnych kryteriów” oraz „Produkty erupcji wulkanicznych”. Film edukacyjny może zostać wykorzystany również na lekcjach powtórzeniowych z działu V (zakres podstawowy i rozszerzony).