Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marcin Legeżyński, Anna Olewińska‑Byliniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Go to the Theatre! / Wybierzmy się do teatru!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, III.6, V.1, V.5, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z teatrem i ciekawymi zawodami.
Uczeń zna zasady dotyczące zachowania w teatrze.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opisuje wizytę w teatrze.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o teatrze.
Uczeń kształtuje zrozumienie zasad właściwego zachowania się w teatrze.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat interesujących zwyczajów panujących w teatrach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, grywalizacja, rysowanie, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Why do people go to the theatre?
Do you like going to the theatre?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu All You Should Know About Theatres i sprawdzają, które wyrazy z Exercise 1 (Przeczytaj) pojawiły się w tym fragmencie. Odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają drugi akapit tekstu i wymieniają wszystkie wspomniane we fragmencie zawody. Następnie uczniowie zapoznają się z ostatnim akapitem i na forum klasy wymieniają rodzaje sztuk, o których jest mowa we fragmencie. Nauczyciel dba o poprawną wymowę poszczególnych wyrazów – uczniowie ćwiczą całą klasą, w grupach, rzędach itd.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby podchodzą do tablicy i porządkują wyrazy w poszczególnych zdaniach według kolejności wskazanej przez pozostałych uczniów.
Uczniowie ponownie czytają fragment tekstu zatytułowany Places in a Theatre i na jego podstawie wykonują schematyczny rysunek przestrzeni teatralnej, zaznaczając wszystkie wymienione w akapicie miejsca. Następnie niektórzy z uczniów wcielają się w rolę przewodnika i opisują pozostałym wnętrze, które narysowali.
Uczniowie analizują fragment tekstu zatytułowany Theatre Staff. Po czym pracują w parach – jedna osoba wymienia zawód związany z pracą w teatrze, a zadaniem drugiej jest wyjaśnić, na czym ta praca polega. Uczniowie zamieniają się rolami.
W ramach rozgrzewki przed kolejnym etapem lekcji uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: Is there anything that you should never do at the theatre? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania (Plik audio) i porównują odpowiedzi na zadane pytanie z informacjami zawartymi w nagraniu.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2–4.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write an email about your visit to a theatre to a friend from England. In the e‑mail mention:
what type of play you saw;
what areas of the theatre you visited;
how other people behaved at the theatre.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają pliku audio z e‑materiału i tworzą krzyżówkę z ośmioma wyrazami z nagrania związanymi z zachowaniem w teatrze. Polecenie: Listen to the audio in e‑materiał again. Create a crossword containing eight words connected with theatre that were used in the audio. Write eight definitions and create eight crossword slots.