Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Elections in the UK and the U.S. / Wybory w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.14, II.2, II.5, II.6, III.4, IV.1, VII.4, IX.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu wyborów w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Uczeń wyraża opinię na temat zasadności obniżenia wieku wyborczego.
Uczeń redaguje wpis na blog dotyczący wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wyborów w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat świadomego obywatelstwa oraz wyborów w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What do you know about parliamentary elections in Poland? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupie A przydziela pierwszą połowę tekstu The First Past the Post. Grupa B opracowuje drugą część tekstu. Uczniowie czytają przydzielone fragmenty, sprawdzają niezrozumiałe słownictwo w słowniku, a następnie układają pytania do przydzielonych części tekstu.
Uczniowie pracują w parach (uczeń A + uczeń B). Wymieniają się pytaniami i po przeczytaniu pozostałej części tekstu na nie odpowiadają. Na forum klasy omawiają odpowiedzi.
Uczniowie ponownie czytają tekst The First Past the Post i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i w uzasadnieniu powołują się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie pracują na urządzeniach mobilnych i łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj), uzasadniają odpowiedzi fragmentami z tekstu The First Past the Post.
Uczniowie tworzą mapę pojęć zawierającą kluczowe informacje i słownictwo z tekstu The First Past the Post. Następnie w parach omawiają przygotowane przez siebie mapy.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.
Uczniowie słuchają wywiadu (Plik audio) i robią notatki. Następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić na podstawie poczynionych w trakcie słuchania notatek.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych porządkują elementy w Exercise 2 (Plik audio). Ochotnicy nanoszą kolejne elementy na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Każdy przygotowuje notatki na temat wyborów w USA, a następnie odgrywają scenkę rozmowy obywateli USA i Polski, w której „Amerykanin” wyjaśnia „Polakowi” amerykański proces wyborczy - *Exercise 4 (*Plik audio), a „Polak” system wyborczy obowiązujący w Polsce.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach na temat z Exercise 7 (Sprawdź się). Na koniec, reprezentanci grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently learnt in your civics class about the presidential election in the U.S. Write a blog entry in which you:
say how often a president is elected and how long the whole process is;
list the most important events which happen during the election year;
give information about when the new president starts his or her term;
ask your readers what they think of this process.
Your blog entry should have 100‑150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają istotne informacje oraz słownictwo dotyczące treści nagrania (Plik audio).