Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Visiting Europe / Zwiedzając Europę

Grupa docelowa: klasa 3 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.8, 2.1., 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane państwa europejskie i ich stolice.

  2. Uczeń nazywa zabytki występujące w wybranych stolicach miast europejskich.

  3. Uczeń opisuje, czym zajmują się wybrane osoby w danym momencie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę geograficzną na temat Europy.

  2. Uczeń kształtuje ciekawość świata i rozwija zainteresowanie podróżowaniem.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje utwór muzyczny (np. Oda do radości – hymn UE), miękką piłeczkę, karty obrazkowe z flagami krajów europejskich, mapę Europy, dwa dzwoneczki.

1. Nauczyciel pokazuje uczniom mapę Europy i prosi ochotnika by wskazał Polskę: Where do we come from? Can you show me Poland on the map? Następnie nauczyciel pyta dzieci, czy znają inne kraje – Do you know other countries in Europe? i prosi o ich wskazanie lub wskazuje sam.

2. Nauczyciel wyświetla na tablicy mapę Europy z Exercise 1 (Przeczytaj), wyświetla nazwy państw, odtwarza nagrania z ich nazwami i prosi dzieci o powtórzenie, raz cicho raz głośno.

3. Nauczyciel prezentuje te same flagi na kartach obrazkowych i prosi klasę o nazwanie państwa, które dana flaga reprezentuje. Następnie, rozmieszcza karty w różnych miejscach w sali. Odtwarza hymn UE, podczas którego uczniowie poruszają się po klasie udając podróżujące samochody. Nauczyciel kilka razy zatrzymuje muzykę i mówi: Let’s go to Italy! Zadaniem uczniów jest podejść do karty obrazkowej z flagą kraju. Karty pozostają w tych miejscach sali, aby zostać użyte w punkcie 5 fazy realizacyjnej.

Faza realizacyjna:

1. Nauczyciel wyświetla na tablicy pocztówki z sekcji Przeczytaj. Odtwarza nagranie audio do każdej ilustracji (Przeczytaj), a uczniowie słuchają śledząc tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagrania i zatrzymuje je w kluczowych momentach, prosząc dzieci o powtórzenie nazw stolic i ważnych zabytków oraz zdania w Present Continuous.

3. Nauczyciel prezentuje na tablicy sekcję Zapamiętaj. Wskazuje stolice wymienione w ćwiczeniu na mapie Europy. Następnie, zaprasza dzieci na środek klasy, mówi np.: Warsaw, po czym rzuca piłeczkę do wybranego ucznia i prosi go o dokończenie zdania: Warsaw is the capital of Poland. Powtarza tę czynność kilkakrotnie dla każdej nazwy stolicy. Gdy wszystie nazwy zostaną przećwiczone, uczniowie kontynują zabawę bez pomocy nauczyciela.

4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj), prosi ochotników o odczytanie kolejnych zdań, a pozostali uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Porównują odpowiedzi w parach, a ochotnicy nanoszą je na tablicę.

5. Nauczyciel przypomina uczniom o kartach z flagami krajów rozmieszczonych w sali. Podnosi każdą i prosi o przypomnienie nazwy kraju. Następnie, wymienia nazwy zabytków np.: Colosseum oraz stolic np. Rome, a zadaniem dzieci jest podejść do kraju z którą dana nazwa jest związana. Podobnie jak w punkcie 3 fazy wprowadzającej może przeprowadzić zabawę z użyciem utworu muzycznego.

6. Nauczyciel wyświetla na tablicy przykłady zdań w Present Continuous (Przeczytaj). Odczytuje zdania naśladując gestami daną czynność. Następnie odczytuje zdania jeszcze raz, w różnej kolejności, prosząc by teraz uczniowie reagowali na nie pantominą danej czynności.

7. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny i każdej daje dzwoneczek. Drużyny na zmianę typują zawodnika, którego zadaniem będzie zaprezentować gestami jedną z czynności z sekcji Zwróć Uwagę, np.: watching a football match. Zawodnik prezentuje czynność wszystkim, a drużyny muszą nazwać czynność zdaniem np.: He is watching a football match. Zgłaszają się do odpowiedzi dzwoniąc dzwoneczkiem. Za każdą przedstawioną czynność i za każde poprawne odgadnięcie i sformułowanie opisu drużyna dostaje po 1 punkcie. Wygrywa drużyna, która zgromadzi większą liczbę punktów.

8. Uczniowie na urządzeniach mobilnych układają zdania z rozsypanki wyrazowej w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

7. Uczniowie na urządzeniach mobilnych układają puzzle z Exercise 1 (Film). Następnie, ochotnik odczytuje prawidłowy opis rysunku i nanosi odpowiedź na tablicę.

8. Nauczyciel wyświetla na tablicy film. Za drugim razem zatrzymuje nagranie, prosząc uczniów o dokończenie zdań z nazwami krajów lub kolorów flag oraz odpowiedź na pytania typu: What is the capital of Germany?

9. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Film). Zaprasza do tablicy kolejnych ochotników. Pod dyktando klasy, która literuje wyraz do ułożenia, ochotnicy nanoszą na tablicę kolejne litery danej nazwy.

10. Uczniowie na urządzeniach mobilnych wybierają wyrazy wskazujące na poprawność zdań w Exercise 3 (Film). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel powtarza zabawę z punktu 5 fazy realizacyjnej. Najpiew przypomina uczniom o kartach z flagami krajów rozmieszczonych w sali. Podnosi każdą i prosi o przypomnienie nazwy kraju. Następnie, wymienia nazwy zabytków np.: Big Ben oraz stolic np. London, a zadaniem dzieci jest podejść do kraju z którą dana nazwa jest związana. Zabawę można przeprowadzić z użyciem utworu muzycznego.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: utwór muzyczny (np. Oda do radości – hymn UE), miękka piłeczka, karty obrazkowe z flagami krajów europejskich, mapa Europy, dwa dzwoneczki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wybierają jedno miasto spośród tych opisanych w filmie, który najbardziej chcieliby odwiedzić. Wykonują rysunek, na którym rysują siebie w tym mieście. Do tego dopisują dymek komiskowy z nazwą czynności, którą na rysunku wykonują, np.: I am in Rome. I am eating pizza. Uczniowie prezentują prace na forum klasy, a nauczyciel tworzy z nich wystawę.