Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: School Trip to the Zoo / Szkolna wycieczka do zoo

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, IV.2, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się środkami językowymi umożliwiającymi mówienie o świecie zwierząt.

  2. Uczeń korzysta z nowych konstrukcji leksykalno‑gramatycznych w celu pytania o pozwolenie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poznaje zwierzęta żyjące w zoo.

  2. Uczeń rozwija wiedzę przyrodniczą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie zoo (e‑materiał) i pyta uczniów: Have you ever been to a zoo? Do you like going to the zoo? Why/Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.

Opcjonalnie: Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów: Do you know where the word “zoo” comes from? (from the ancient Greek word “zoion”, meaning „living being.”)

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby na wyścigi wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali list Maxa (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy starając się wskazać, które fragmenty tekstu potwierdzają ich odpowiedzi.

  4. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. W ramach przygotowania do pracy z materiałem rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).

  6. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z treścią ilustracji interaktywnej i wykonanie Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie uzupełniają ćwiczenie samodzielnie, porównują je w parach, a następnie nanoszą na tablicę multimedialną i odczytują poprawne odpowiedzi.

  7. Uczniowie ponownie analizują ilustrację interaktywną i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Czytają zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie w grupach odpowiedzieli na pytania:

  • Which animal are you afraid of the most? Why?

  • Which animal do you like the most? Why?

  1. Uczniowie słuchają nagrania audio (Sprawdź się) i wykonują Exercise 1‑3 (Sprawdź się). Odczytują zdania i uzasadniają wybory.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4‑6, 8 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pisemnie opisują rysunek w Exercise 7 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału. Opcjonalnie: Film We Bought a Zoo (2011).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie słuchają materiału audio (Ilustracja interaktywna) i dopisują po trzy rzeczowniki pasujące do każdej z sekcji zoo, czyli trzy rodzaje zwierząt, które chodzą po wybiegach i nie są wymienione w ilustracji, trzy rodzaje serwisu restauracyjnego i trzy rodzaje zabawek na placu zabaw.

  • Animal section;

  • Food court;

  • Playground.

  1. Opcjonalnie: W ramach pracy domowej uczniowie oglądają w wersji oryginalnej z napisami film We Bought a Zoo (2011), oparty na faktach, nagradzany film o ratowaniu zagrożonych gatunków zwierząt.