Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Animals Big and Small / Zwierzęta małe i duże
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treść nauczania – cele szczegółowe I.13, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo pozwalające na opisywanie różnych zwierząt.
Uczeń umie opowiedzieć, jak wygląda życie na farmie.
Uczeń potrafi opisać w e‑mailu do kolegi, jakie zwierzęta żyją na farmie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zwierząt i życia na farmie.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat życia na farmie.
Uczeń rozwija ciekawość poznawczą i zainteresowanie światem przyrody.
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie zwierząt (Przeczytaj) i wyjaśnia, że dziś będzie mowa o zwierzętach. Pyta uczniów na forum klasy: Have you ever seen a camel? Have you ridden on a camel? What are his bumps for? Uczniowie odpowiadają na pytania na forum zespołu klasowego.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Animals and Their Secrets (Przeczytaj) i wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając wybór odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst Animals and Their Secrets i wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Wyszukują w tekście zdania z kluczowymi wyrażeniami z ćwiczenia. Nauczyciel prosi o zapamiętanie definicji słownictwa z zadania w ciągu np. 2 minut. Następnie podaje definicję danego wyrazu, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, o który wyraz chodzi. Na koniec nauczyciel wymienia ćwiczone wyrazy, a uczniowie podają ich definicje.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania i nanoszą rozwiązania na tablicę interaktywną. Dodatkowo uczniowie mogą rozwinąć każde zdanie o dodatkową informację, którą zapamiętali z tekstu.
Jako podsumowanie tego etapu lekcji nauczyciel może poprosić uczniów o przygotowanie zagadki dla kolegów/koleżanek. Uczniowie przygotowują cztery zdania typu: They live a long time without drinking water. They can can talk itd. Odczytują je, a zadaniem pozostałych uczniów jest powiedzieć, o jakie zwierzę chodzi.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające dziewczynkę karmiącą kozy (Plik audio) i prosi o jego opis. Uczniowie mówią, kto jest na zdjęciu, gdzie się znajduje i co robi. Nauczyciel na bieżąco lub przed wykonaniem zadania podaje uczniom potrzebne słownictwo.
W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio (Plik audio) uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Alternatywnie: Uczniowie sporządzają listę zwierząt hodowanych na farmie. Pracują w parach, a później na forum klasy podają nazwy zwierząt. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
(UWAGA: Jeżeli lekcja odbywa się w szkole miejskiej, nauczyciel dodatkowo może zapytać uczniów: Have you ever been to a farm? Would you like to have a farm/live in the countryside? Jeśli lekcja odbywa się w szkole wiejskiej, i część uczniów żyje w gospodarstwach rolnych, można temat spersonalizować i zapytać: What animals are there in your farms?).
Uczniowie słuchają wywiadu z Kelly (Plik audio) i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym chętne osoby nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają wywiadu jeszcze raz i indywidualnie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Odczytają całe zdania na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel ponownie kieruje uwagę uczniów na Exercise 2 (Plik audio) i wydobycie z nagrania jak największej liczby informacji na temat każdego ze zwierząt zaprezentowanych na zdjęciach. Uczniowie słuchają nagrania i w parach przygotowują informacje na temat poszczególnych zwierząt. Następnie prezentują prece na forum klasy.
Alternatywnie: Nauczyciel wypisuje na tablicy wybrane wyrazy, np.: to milk, angry, neighbours, to feed, grains, cheese, to ride, a donkey. Zadaniem uczniów jest użycie tych wyrazów w zdaniach nawiązujących do treści nagrania.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby połączyli nazwy zwierząt z ich definicjami w Exercise 1 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się) i dodają do każdej grupy 2 nazwy zwierząt, których nie było w ćwiczeniu.
Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, powtarzają na głos nowe słownictwo.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie opisują ilustrację z Exercise 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England wants to learn about a farm. Send him/her an email in which you:
say what animals live on a farm;
describe what you do with them;
write which animal is your favourite.
Uczniowie wysłuchują wywiadu z Kelly (Plik audio) i a) wyszukują ciekawostki o wymienionych zwierzętach lub b) piszą podobny wywiad z bohaterem lektury Dzieci z Bullerbyn (np. Lasse) na temat tego, jakie zwierzęta hoduje się na farmie w Bullerbyn.
Materiały pomocnicze Plik audio z e‑materiału – wywiad z Kelly.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
W ramach pracy domowej uczniowie wysłuchują wywiadu z Kelly (Plik audio) i a) wyszukują ciekawostki o wymienionych zwierzętach lub b) piszą podobny wywiad z bohaterem lektury Dzieci z Bullerbyn (np. Lasse) na temat tego, jakie zwierzęta hoduje się na farmie w Bullerbyn.