Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Multigenerational Households / Wielopokoleniowe gospodarstwa domowe
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, V.6, V.7, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z wielopokoleniowymi gospodarstwami domowymi.
Uczeń potrafi opisać wady i zalety mieszkania z wielopokoleniową rodziną oraz wyjaśnić, jak stworzyć optymalne warunki mieszkaniowe dla wszystkich jej członków.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog, w którym opisuje wady i zalety mieszkania w wielopokoleniowym gospodarstwie domowym
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość wartości wynikających z relacji międzypokoleniowych w rodzinie.
Uczeń poszerza wiedzę o mieszkaniu w wielopokoleniowym gospodarstwie domowym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (odgrywanie ról, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby opisali zdjęcie przedstawiające wielopokoleniową rodzinę. Na bieżąco podaje potrzebne słownictwo. Alternatywnie: Uczniowie w parach lub na forum klasy tworzą listę słownictwa, które następnie wykorzystują do opisu zdjęcia.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Następnie uzupełniają opis zdjęcia z punktu 1 o dodatkowe szczegóły, wykorzystując wyrazy z Exercise 1.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Multigenerational Living. Wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo, korzystając ze słownika. Podają nauczycielowi dziesięć informacji na temat wielopokoleniowych gospodarstw domowych.
Uczniowie ponownie czytają tekst Multigenerational Living i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Najpierw z tekstu wybierają słownictwo przydatne do odpowiedzi na poszczególne pytania, po czym realizują zadanie. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą rozwinąć każdy element, podając przykłady lub informacje uzupełniające.
Uczniowie zapoznają się z animacją, po czym wykonują Exercise 2 (Animacja). Dodatkowo mogą ułożyć zdania związane z tematem lekcji, używając wyrażeń z tego zadania.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Animacja). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Animacja).
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Po zakończeniu rozmów ochotnicy prezentują swoje opinie na forum klasy i relacjonują odpowiedzi kolegi/koleżanki z pary.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Multigenerational households have advantages and disadvantages. Write a short blog post about it in which you:
describe the advantages of this living arrangement;
describe the disadvantages of this living arrangement;
explain whether living with your relatives is a good or a bad idea.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i na podstawie transkryptu animacji przygotowują wywiad, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką, a druga – autorem/autorką książki na temat wielopokoleniowych domostw. Przed wcieleniem się w rolę dziennikarza/dziennikarki każdy przygotowuje listę 4 pytań, które zada koledze/koleżance, a osoba wcielająca się w rolę autora/autorki notuje informacje z animacji. Uczniowie inscenizują dialog, a następnie zamieniają się rolami i odgrywają go jeszcze raz. Ochotnicy prezentują wywiady na forum klasy.