Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Qualifications vs Experience – What’s More Important? / Kwalifikacje czy doświadczenie – co liczy się bardziej?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, II.5, III.4, V.6, V.9, V.11, V.12, V.13, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Poziom kształcenia: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące pracy zawodowej.
Uczeń przedstawia i uzasadnia argumenty za i przeciw dotyczące posiadania doświadczenia i kwalifikacji zawodowych.
Uczeń prezentuje swoje stanowisko wobec znaczenia posiadania dyplomu i zdobywania doświadczenia w pracy zawodowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat jego przyszłości zawodowej.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat rynku pracy i praw nim rządzących.
Uczeń kształtuje świadomość własnych ambicji, możliwości i ograniczeń.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What do employers expect from you? (Przeczytaj) i pyta uczniów:
Have you ever been employed (part time)? Where?
What did you do?
What do employers usually expect from employees?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy zgodnie ze swoimi doświadczeniami. Jeżeli nie mają doświadczenia w pracy, odpowiadają na ostatnie pytanie na podstawie wiedzy teoretycznej, nabytej np. podczas lekcji przedsiębiorczości.
W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu Qualifications Versus Experience: I’m on the Fence (Przeczytaj) i starają się przewidzieć, jakie argumenty padną w tekście. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
Uczniowie czytają tekst Qualifications Versus Experience: I’m on the Fence i porównują własne pomysły z argumentami z tekstu. Następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują na tablicy multimedialnej Exercise 4 i 5 (Przeczytaj).
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Przeczytaj):
What’s more important in a job: experience or qualifications? Justify.
How can you get hands‑on experience?
What transferable skills have you got?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek. Alternatywnie: Pytania 1 i 2 mogą być podstawą do ogólnoklasowej dyskusji, a pytanie 3 – przedmiotem rozmowy w parach lub grupach.
W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z animacją na forum klasy i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Animacja). Podają je na forum klasy i uzasadniają.
Uczniowie ponownie oglądają animację i wykonują Exercise 3 (Animacja). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują przy tablicy Exercise 4 (Animacja).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach pracę pisemną z Exercise 6 (Przeczytaj). Chętni prezentują prace na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach i wykonują polecenie z Exercise 7 (Sprawdź się):
How would you describe yourself?
What motivates you?
What is your biggest strength?
Where do you see yourself in 10 years?
Wyznaczone przez nauczyciela osoby relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re finishing high school soon. You’re thinking of getting a summer job at a café. Write a letter of application where you present your qualifications and experience. Your letter should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują transkrypt animacji i w parach odgrywają scenę wywiadu o pracę, zamieniając się rolami rekrutera i kandydata. Rozmowę poprzedzają sporządzeniem listy 5–6 pytań wzorowanych na wywiadzie z animacji.