Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let's Go to the Shop / Chodźmy do sklepu
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.7, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.2, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane produkty w sklepiku szkolnym.
Uczeń pyta o ceny produktów.
Uczeń prosi sprzedawcę o produkt.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętności komunikacyjne w codziennych sytuacjach.
Uczeń kształci umiejętność pracy w grupie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje zestawy kart obrazkowych przedstawiających rubber, pencil, notebook, banana, apple, juice, sandwich - uczniowie będą z pomocą kart bawić się w sklep.
Ochotnicy podchodzą do tablicy układają puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel wskazuje różne elementy i pyta: What is it? Uczniowie chórem odpowiadają. Na koniec nauczyciel odtwarza nagrania, a dzieci najpierw powtarzają cały wyraz, a potem go sylabizują.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel włącza nagrania z historyjką (Przeczytaj). Uczniowie w trakcie słuchania układają w kolejności obrazki rozdane przez nauczyciela (Załącznik 1). Nauczyciel decyduje, czy uczniowie pracują samodzielnie, w parach lub małych grupach. Po wykonaniu zadania, uczniowie sprawdzają z nauczycielem poprawność wykonania zadania.
Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odtwarza nagranie i pyta uczniów, co powinno być pierwsze, drugie itd. Na koniec nauczyciel nazywa po kolei wszystkie obrazki. Zakrywa dowolny i prosi uczniów, żeby powtórzyli wszystkie słowa, łącznie z tym zakrytym. Nauczyciel zmienia obrazek albo zakrywa dwa, trzy obrazki itd. aż zakryje wszystkie, dzieci kolejno powtarzają wszystkie nazwy.
Uczniowie dobierają się w pary i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel wyświetla zadanie na tablicy i prosi dzieci, żeby wskazały właściwe odpowiedzi.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja) i mówi: Show me a pencil/an apple itd. Ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają wyrazy we właściwe miejsca.
Nauczyciel odtwarza animację (Animacja). Dzieci w grupach tworzą przebieg sceny kupowania przy pomocy prostych rysunków (patrz Załącznik 1). Notatki wizualne mają im pomóc w kolejnym etapie lekcji.
Nauczyciel dzieli klasę na pięcioosobowe grupy. Każda grupa ma za zadanie przygotować scenkę w sklepie podobną do tej z animacji. Chętne grupy prezentują scenki na forum klasy.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 2 (Animacja). Jeśli uczniowie uważają, że obrazek pasuje do nagrania, podnoszą kciuki. Jeśli sądzą, że nie pasuje, kierują kciuki w dół. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi w ćwiczeniu i sprawdza ich poprawność.
Ochotnik podchodzi do tablicy, aby wykonać Exercise 3 (Animacja). Odtwarza nagranie, a pozostali uczniowie podają nazwy przedmiotów, które ich zdaniem pasują.
*Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel proponuje zabawę I’m thinking about something… Uczniowie zgadują, o jaki przedmiot chodzi i podają jego nazwę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Zestawy kart obrazkowych przedstawiających: pencil, rubber, notebook, sandwich, apple, banana, juice.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Stają po dwóch stronach ławki. Jedna osoba jest sprzedawcą, a druga klientem sklepu. Sprzedawca dostaje od nauczyciela karty obrazkowe przedstawiające pencil, rubber, notebook, sandwich, apple, banana, juice. Następnie uczniowie odgrywają scenki zakupów. Klienci proszą o produkty np.: Hello, I want an apple, please, sprzedawcy podają produkty i mówią*: Here you are.* Mogą też dodać cenę produktu (It's 3 zlotys/pounds). Klienci mówią: Thank you! Uczniowie zamieniają się rolami i odgrywają scenkę kilka razy.
Załączniki dla nauczyciela:
Załącznik nr 1