Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Polyglots / Poligloci
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia - wymagania ogólne: I, II, III, IV
Treści nauczania - wymagania szczegółowe: I.1, I.3, I.8, I.9, III.1, III.2, III.4, III.6, V.2, V.6, V.7, V.12, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące nauczania i uczenia się języków obcych oraz wykorzystuje techniki skutecznego uczenia się języków.
Uczeń rozumie pojęcie „poliglota” oraz wie, w jaki sposób doskonalić swoją znajomość języków obcych.
Uczeń potrafi opisać ilustrację.
Uczeń potrafi napisać list nieformalny do kolegi/koleżanki.
Cele motywacyjne:
Uczeń utrwala słownictwo dotyczące nauki języków obcych oraz poznaje techniki skutecznego uczenia się języków.
Uczeń wie, kim są poligloci.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat, wyświetlając zdjęcie z e‑materiału (Przeczytaj). Następnie pyta uczniów: Who is a polyglot? Do you know anyone who is a polyglot? How many languages do you speak? Uczniowie odpowiadają na forum zespołu klasowego.
Nauczyciel prosi uczniów, by w ramach przygotowania do czytanki wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst How Many Tongues Can You Speak?, a następnie indywidualnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je fragmentami z tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedź na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Odczytują odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy cytaty:
A different language is a different vision of life. (Federico Fellini)
If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his own language, that goes to his heart. (Nelson Mandela)
To have another language is to possess a second soul. (Charlemagne)
Dzieli uczniów na grupy trzy-, czteroosobowe, a uczniowie odpowiadają w grupach na pytania:
How do you understand the following quotes?
Do you agree with them? Why? Why not?
Which quote do you agree with the most?
Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup dzielą się opiniami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wykonali indywidualnie Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie odczytują po jednym zdaniu na forum klasy.
Nauczyciel odtwarza nagrania do Exercise 2 (Sprawdź się), a uczniowie wybierają odpowiedzi na swoich urządzeniach. Następnie odtwarza nagrania ponownie, a pojedyncze osoby podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy. Poprawiają zdania nieprawdziwe, mówiąc pełnymi zdaniami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3, 5‑7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Recently, you have returned from a workshop run by a polyglot. In an email to a friend from England write:
who run the workshop and what you found out about him;
what he does and how he learned foreign languages;
what tips concerning foreign language learning he gave the participants of the workshop;
when the next workshop will be organized and what it will be about.
Write your email in 100–150 words in the appropriate style.
Materiały pomocnicze:
Cytaty słynnych myślicieli na temat języków.
Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel wyświetla cytaty w pkt. 7 fazy realizacyjnej w celu umożliwienia uczniom rozmowy na temat wartości wielojęzyczności.
W ramach pracy domowej uczniowie analizują mapę pojęć i układają krzyżówkę zawierającą 10 haseł z mapy oraz ich definicje. Polecenie: Study the Mind map in e‑materiał and create a crossword containing 10 words from the Mind map. Write definitions of the words.