Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How to Save Money? / Jak oszczędzać pieniądze?

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń umie wypowiadać się w kwestiach związanych z oszczędzaniem pieniędzy i robieniem zakupów, stosując odpowiednie słownictwo.

  2. Uczeń rozwija słownictwo pozwalające wypowiedzieć się w kwestii rozsądnego kupowania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo związane z oszczędzaniem pieniędzy i robieniem zakupów.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty oszczędzania oraz rozsądnego kupowania.

  3. Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta: Do you save money? How? If not – why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel pyta: How can teenagers save money? Uczniowie pracują w parach, a następnie prezentują pomysły na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst How to Save Money. A Guide for Teenagers i porównują propozycje z pkt 1 z informacjami podanymi w tekście.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć zdania lub wyjaśnić znaczenie wyrażeń, które nie stanowiły odpowiedzi w zadaniu.

  5. Nauczyciel pyta, która z rad dotyczących oszczędzania przedstawiona w tekście najbardziej do nich przemawia, a która jest najtrudniejsza do zrealizowania. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  6. Uczniowie zaznaczają w tekście przydatne ich zdaniem wyrażenia związane z oszczędzaniem.

  7. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Uczniowie zastanawiają się, w jakich sytuacjach mogą być użyte zdania z ćwiczenia. Pracują w parach, a następnie podają propozycje na forum klasy.

  8. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi. Sprawdzają je w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie rozwijają każde z pięciu zdań podanych w ćwiczeniu, podając kilka szczegółów.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Najpierw do każdego pytania tworzą minibank słownictwa, odwołując się do wcześniejszych etapów lekcji, a następnie odpowiadają na pytania, wykorzystując przygotowane słownictwo.

  2. Uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You write a blog about managing money in a reasonable way. You are planning to save some money for a concert ticket. In your blog entry:

  • write what saving plan you have prepared;

  • write how you are going to get some extra money;

  • ask your friends for their saving ideas.

Your blog entry should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną z e‑materiału i tworzą mapę pojęć z wyrażeniami związanymi z zakupami i oszczędzaniem, które wystąpiły w tej prezentacji.