Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How About Taking Up Aquathlon? / A może by tak zacząć uprawiać aquathlon?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, III.1, III.4, III.5, III.7, V.4, V.6, V.11, V.12, VII.4, VIII.1, VIII.3, X, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące aquathlonu.
Uczeń potrafi wskazać akcesoria i określić warunki niezbędne do uprawiania aquathlonu oraz opisać zamieszczoną w materiale fotografię.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym zachęca do uprawiania aquathlonu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące aquathlonu.
Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu aquathlonu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające uczestników aquathlonu i pyta, co wiedzą na temat tego typu zawodów (ewentualnie: jak je sobie wyobrażają). Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie w parach lub na forum klasy mogą odpowiedzieć na zadane przez nauczyciela pytania o to, którego ze sportów próbowali, który jest najtrudniejszy, którego chcieliby spróbować itd.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Would You Fancy Starting In An Aquathlon? i na forum klasy odpowiadają na pytanie nauczyciela: What is aquathlon?
Uczniowie pracują w trzyosobowych grupach (osoba A, osoba B, osoba C). Uczeń A zapoznaje się z drugim i trzecim akapitem tekstu, uczeń B czyta czwarty i piąty, a uczeń C przyswaja treść dwóch ostatnich akapitów. W swoich grupach uczniowie streszczają przeczytane fragmenty. Nauczyciel na forum klasy pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie sporządzają krótką notatkę na temat aquathlonu, w której uwzględniają odpowiedzi na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie grają w grę edukacyjną, a następnie wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie mogą zagrać w parach lub w dwóch grupach w kółko i krzyżyk w ramach podsumowania tego etapu lekcji. W każdym polu na planszy do gry umieszczany jest jeden wyraz z gry edukacyjnej. Zadanie polega na ułożeniu własnego zdania z danym wyrazem lub na utworzeniu pytania, na które odpowiedzią będzie wpisany wyraz (np.: goggles – What do some sportspeople wear to see better in water in a swim race?).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W opisie wykorzystują podaną przez nauczyciela liczbę wyrazów z lekcji (np. dziesięć).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have taken up a new sport – aquathlon – and hope to get your peers interested in it. Write a blog post in which you:
explain what aquathlon is and how it differs from triathlon;
write about why you think aquathlon might be interesting for teenagers;
describe your plans for the sport;
encourage your readers to try aquathlon and write their opinions in the comments.
Use between 100 and 150 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału, historia parasportsmenki Melissy Reid i jej przygody z aquathonem: https://triathloninspires.com/melissa-reid/
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do rozmowy na temat aquathlonu. Na kolejnej lekcji pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A prowadzi rozmowę z uczniem B w taki sposób, aby wspólnie wykorzystali oni jak najwięcej wyrażeń z gry edukacyjnej. Uczeń C monitoruje przebieg rozmowy i użycie słownictwa. W razie potrzeby zadaje pytania, tak aby ułatwić uczniom użycie większej liczby wyrażeń.
Uczniowie czytają w domu artykuł: https://triathloninspires.com/melissa-reid/ prezentujący historię Melissy Reid i na kolejnej lekcji najpierw ustnie ją streszczają, a a następnie dyskutują na forum klasy na temat: Was Melissa's story inspiring for you? Why?/How?/Why not?