Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Visit a Museum! / Chodźmy do muzeum!

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, V.5, V.8, IX.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wizyty w muzeum.

  2. Uczeń umie nazywać różne rodzaje muzeów.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym opisuje ulubione muzeum i zachęca go/ją do wspólnej wycieczki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych rodzajów muzeów oraz wizyty w muzeum.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych rodzajów muzeów.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie kilku muzeów w Polsce, które odwiedzili lub o których słyszeli. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 13 (Przeczytaj). Ćwiczą poprawna wymowę wyrażeń z Exercise 3, powtarzając poszczególne słowa cała klasą, w grupach, rzędami itd.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Welcome to the British Museum i odpowiedź na pytania: Where is the British Museum located? How many rooms can you visit? Uczniowie po zapoznaniu się z pierwszym akapitem odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu, wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo przy pomocy słownika i wsparciu nauczyciela, po czym wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnego fragmentu tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. W ramach praktyki nauczyciel zadaje pytania do poszczególnych zdań w taki sposób, aby odpowiadając na nie uczniowie (nie patrząc na zadanie) musieli użyć kluczowych wyrażeń, np.: You don't want to wait in line. What can you do? You can buy tickets online.

  4. Dodatkowo, jako podsumowanie tego etapu lekcji, nauczyciel może zapytać klasę: What can you remember about the British Museum? W idealnej sytuacji każdy z uczniów (nie patrząc na tekst o muzeum) podaje jedną informację. Jeśli uczniowie mają trudności z odtworzeniem informacji, nauczyciel może napisać na tablicy kluczowe wyrażenie (np: gift shop) i w ten sposób naprowadzić uczniów na konkretną informację.

  5. Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka i wyszukują w tekście Welcome to the British Museum przykładowe zdania, w których występuje must i can. Odczytują je na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 57 (Przeczytaj).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel może wyświetlić uczniom w dowolnej kolejności poszczególne tabliczki informacyjne, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, co dana tabliczka oznacza. Alternatywnie: Uczniowie mogą pracować w parach i zapisać odpowiedzi, a następnie odczytać je na forum klasy.

  8. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film).

  9. Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 23 (Film). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy podają wyrazy usłyszane w nagraniu, które zdecydowały o wybraniu danej odpowiedzi.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 3, 5, 6 (Sprawdź się). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4, 7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You know new things about different types of museums and want to tell your friend about them. In an email to a friend from England write about your favourite museum and invite him/her for a trip together. Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują chmurę wyrazową, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące poszczególnych muzeów. Na kolejnej lekcji wymieniają się notatkami z kolegą/koleżanką i, wykorzystując wyrażenia z chmury, opowiadają o różnego typu muzeach. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują krzyżówkę składającą się z 7‑8 haseł wraz z definicjami po polsku. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują.