Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Martyna Jakubowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Elektryzowanie przez indukcję |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony VII. Elektrostatyka. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia obserwacyjno‑eksperymentalna |
Metody nauczania: | nauczanie hybrydowe |
Formy zajęć: | pokaz uczniowski, dyskusja, praca w grupach. |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem, pałeczki szklana i ebonitowa, sukno, wełna do elektryzowania, elementy do dwóch pokazów: |
Materiały pomocnicze | niniejszy e‑materiał |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel rozpoznaje wiedzę uczniów poprzez zadanie pytań:
Nauczyciel ewentualnie przypomina uczniom wcześniejszą wiedzę z elektrostatyki i pomaga ją usystematyzować . | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie wspólnie czytają tekst „Warto przeczytać”. Ewentualne wątki niezrozumiałe dla jednych objaśniają inni uczniowie, z pomocą nauczyciela. Wskazani uczniowie przeprowadzają, w charakterze klasowego pokazu, kolejne sceny dwóch doświadczeń, zgodnie z zawartością filmu‑samouczka. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie dzielą się na 4 grupy. W grupach omawiają i rozwiązują zadania 3, 4 i 5, wspólnie zastanawiając się nad ich związkiem z obejrzanymi pokazami. Nauczyciel sprawdza, czy w grupach pojawiły się jakieś problemy z tymi zadaniami i ewentualnie pomaga grupie je rozwiązać. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel proponuje uczniom rozwiązanie pozostałych zadań zawartych w e‑materiale. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Film samouczek może stanowić podstawę do przeprowadzenia sprawdzianu wykorzystującego przebieg i wyniki opisanego w filmie eksperymentu. Polecenia towarzyszące filmowi nauczyciel wykorzysta wtedy do formułowania poleceń dla uczniów. |