Autorki e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorki scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Mia’s Sleepover / Nocowanie u Mii

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 4.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje wybrane przedmioty znajdujące się w jego pokoju.

  2. Uczeń określa położenie wybranych przedmiotów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność posługiwania się przyimkami.

  2. Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące otaczającej go rzeczywistości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie dydaktyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę, pudełko, jo‑jo lub inną zabawkę.

Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel podaje pierwszy wyraz, np. blocks, i rzuca piłeczkę do wybranej osoby, mówiąc: What have you got in your room? Tell us another word that starts with a letter s. Zadaniem ucznia jest podać wyraz na literę „s” i odrzucić piłeczkę do kolegi/koleżanki z tą samą prośbą.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj) i wskazuje na ilustracje, a uczniowie powtarzają chórem.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj). W tym czasie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  3. Nauczyciel odczytuje kolejne zdania z Exercise 2 (Przeczytaj). Jeśli uczniowie uważają, że zdanie jest prawdziwe, wstają. Jeżeli sądzą, że jest fałszywe, pozostają w ławkach.

  4. Ochotnicy kolejno podchodzą do tablicy i odszukują ukryte wyrazy w Exercise 3 (Przeczytaj). Każdy odnajduje jeden wyraz i wpisuje go w lukę.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję Zapamiętaj! i wystawia na stół pudełko, na którym kładzie jo‑jo lub inną zabawkę. Zwraca się do uczniów: Where is the yo‑yo? Uczniowie odpowiadają, posiłkując się podpowiedziami z tablicy. Nauczyciel wybiera jedną osobę i prosi: Put the yo‑yo in the box. Uczeń wykonuje polecenie, a nauczyciel pyta resztę klasy: Is it ok? Analogicznie postępuje z kolejnymi przykładami.

  6. Uczniowie porządkują litery w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i zwraca się do uczniów: Show me a window/bad/blanket itd. Ochotnicy podchodzą do tablicy, pokazują dany element i podają jego nazwę na głos.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Wskazuje na piłkę i pyta: The ball is in or next to the box? Wskazuje kolejnych uczniów, aby odczytali zdania, które prawidłowo opisują ilustrację.

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Celowo przeciąga w pierwszą lukę niewłaściwy wyraz i pyta: Is it correct? Zadaniem uczniów jest poprawić nauczyciela.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kole. Kładzie na ziemi pudełko i kilka różnych przedmiotów. Mówi: Put a yo‑yo under/in/ the box i pokazuje, kto ma wykonać polecenie.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, pudełko, jo‑jo lub inna zabawka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Wspólnie rysują plakat przedstawiający pokój. Następnie przygotowują po pięć pytań i odpowiedzi dotyczących lokalizacji różnych przedmiotów w pomieszczeniu.