Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Housework / Moje obowiązki domowe
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, IV.2, V.2, VIII.1, VIII.2, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z obowiązkami domowymi.
Uczeń potrafi opisać różne obowiązki domowe innych dzieci.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat obowiązków domowych.
Uczeń kształtuje postawę współpracy w wykonywaniu obowiązków domowych.
Uczeń kształtuje świadomość odpowiedzialności za porządek wokół siebie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na zdjęcie (Przeczytaj) i pyta uczniów: Do you help your parents with housework? What do you do? (Naprowadza na odpowiedzi, podając swój przykład: I wash the dishes…). Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel może policzyć, ile osób zmywa, ile ściera kurze itd.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How We Help with the Housework i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, podają i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), po czym porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań do ilustracji, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań jeszcze raz i wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach o dwóch obowiązkach, które chętnie wykonają w domu, i dwóch obowiązkach, które wolą przekazać komuś innemu:
Name two houseworks you want to do. Say when you can do them.
Name two houseworks you do not want to do. Why?
Uczniowie rozmawiają w parach, a następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Sprawdź się), a następnie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie dokonują samoewaluacji i mówią, jakich zwrotów i słów się nauczyli.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 i 6–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You help your family with housework. Write an email about it to a friend from England, in which you:
describe what you do every day;
explain what you don’t do and why;
ask the friend if he/she helps with housework.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują ilustrację interaktywną, przepisują z ilustracji wypowiedzi dzieci i dopisują do listy „houseworks” każdej z osób jedną aktywność społeczną z następującej listy (dopasowują przy tym dzień tygodnia to reszty zajęć danej osoby):
I read books to my younger brother;
I go grocery shopping;
I feed my cat in the morning;
I help with my sister's homework.