Autorki e‑materiału: Marcin Legeżynski

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Our Galaxy and Beyond / Nasza galaktyka i to, co poza nią

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe  I.12, I.13, II.2, II.4, III.1, III.2, III.4, V.8, VII.4, VIII.2, X, XI

Poziom kształcenia: podstawo:wy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wszechświatem.

  2. Uczeń wyraża opinię na temat pozycji Ziemii we wszechświecie.

  3. Uczeń redaguje wpis na blog na temat Drogi Mlecznej i tego, co wiemy o wszechświecie poza granicami naszej galaktyki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija i porządkuje wiedzę o wszechświecie i naszej galaktyce.

  2. Uczeń kształtuje zainteresowanie kwestiami ontologicznymi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację We like to look up! What comes to your mind when you see this photo? Why do humans like to look up? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wspólnie na forum klasy łączą liczby z ich nazwami w Exercise 1 (Przeczytaj), a nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst czytanki (Przeczytaj). Nauczyciel pyta o to, które informacje były dla nich nowe/najbardziej interesujące. Uczniowie odpowiadają po czym na forum klasy wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą wyrażenia w Exercise 4 (Przeczytaj), sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, po czym tworzą własne zdania z wyrazami z prawej strony tabeli: orbit, randomly, celestial bodies, expand outward, galaxy, light year. Jeżeli uda im się zawrzeć wszystkie wyrażenia w jednym zdaniu, otrzymują od nauczyciela “+”.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  5. Describe the position of Earth in the universe based on the information in the text.

  6. In the text, two very similar names are used: Sagittarius Arm and Sagittarius A. Explain what each of them refers to.

  7. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie The starry sky makes us wonder what’s beyond our galaxy i pyta uczniów: What do you think is beyond our galaxy? Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.

  8. uczniowie łączą wyrażenia z ich polskimi odpowiednikami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  9. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania do ilustracji interaktywnych, prosząc by uczniowie stworzyli notatki, na podstawie, których opowiedzą o opisywanych zjawiskach. Każde nagranie odtwarzane jest dwa razy. Następnie, ochotnicy posiłkując się notatkami definiują obiekty i zjawiska astronomiczne.

  10. Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Po czym kolejne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  11. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Starają się uzasadnić, dlaczego odpowiedź, której nie wybrali jest błędna.

  12. Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):

  • Based on the recordings, explain in your own words the difference between a comet, an asteroid, and a meteorite.

  • What are the differences and similarities between planetary systems and star clusters?

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odnoszą się do cytatu w Exercise 7 (Sprawdź się): Stephen Hawking, an English theoretical physicist, cosmologist, and author, said: “In less than a hundred years, we have found a new way to think of ourselves. From sitting at the centre of the universe, we now find ourselves orbiting an average‑sized sun, which is just one of millions of stars in our own Milky Way galaxy.”

How does the fact that Earth is just one of billions of similar celestial bodies make you think about mankind’s position in the universe?

Reprezentanci grup relacjonują opinie i przemyślenia kolegów i koleżanek na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You are interested in space, specifically the Milky Way. Write a blog entry about it in which you:

  • explain what it is and give another name for it;

  • write how common planets are in the universe;

  • mention what other celestial bodies are there in the universe;

  • encourage your readers to learn more about the universe.

Your blog entry should be 100‑150 words long.

Materiały pomocnicze:

Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, uczniowie wybierają trzy zjawiska lub obiekty astralne z ilustracji interaktywnych. Analizują transkrypty nagrań do tych ilustracji i na ich podstawie tworzą mapę pojęć. Trzy główne węzły w mapie to nazwy owych zjawisk lub obiektów. Każdy węzeł powinien skupiać słownictwo związane z danym obiektem lub zjawiskiem. Na kolejnej lekcji, uczniowie posiłkując się mapami pojęć, opisują wybrane przez siebie obiekty/zjawiska.