Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Pangea, The Ancient Supercontinent / Pangea – prehistoryczny superkontynent
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.5, II.7, III.4, III.6, IV.3, V.1, VI.6, VIII.1, VIII.2, VIII.5, X
Poziom nauczania – rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu procesów geologicznych.
Uczeń opisuje dowody na istnienie Pangei.
Uczeń opisuje historię powstania i rozpadu Pangei.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii powstawania kontynentów.
Uczeń rozwija zainteresowanie historią świata i geologią.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na ilustrację The Continental Drift (Przeczytaj) i prosi, by na jej podstawie przewidzieli, czego dowiedzą się podczas lekcji: What does this picture show? What do you think we will be talking about today? What is continental drift? What do you know about it? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba podaje odpowiedź, a nauczyciel nanosi ją na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Pangea Means “All Land” i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Na forum klasy podają odpowiedzi pełnymi zdaniami i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Wyjaśniają też, dlaczego pozostałe odpowiedzi są niezgodne z tekstem.
Uczniowie ponownie czytają tekst i na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy. W zadaniu 4 wyjaśniają różnice pomiędzy podanymi wyrazami i proponują przykładowe zdania z tymi, które nie zostały wykorzystane w poprawnych odpowiedziach.
Uczniowie pracują w parach i ustnie realizują Exercise 5 (Przeczytaj). Starają się przytoczyć jak najwięcej informacji z tekstu. Wyznaczone osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, w ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną, łączą wydarzenia z okresami czasu w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi nauczycielowi, który nanosi je na tablicę. Następnie nauczyciel zachęca uczniów, by na podstawie posiadanej wiedzy geograficznej odpowiedzieli na pytanie: What is happening to the Earth/the continents nowadays as a result of global warming and climate change? Uczniowie dzielą się wiedzą na forum klasy. Mogą sformułować dodatkowe punkty do ćwiczenia np.: 50 years ago several animal species went extinct lub 20 years ago the level of global waters began to rise itp.
Uczniowie wspólnie oglądają ilustrację i słuchają nagrań, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Na forum klasy uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań do ilustracji. Na urządzeniach mobilnych porządkują elementy w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a następnie w parach, korzystając z informacji zawartych w ilustracji, odgrywają scenkę, w której jedna osoba wciela się w rolę rodzica, a druga dziecka. „Rodzic” tłumaczy dziecku zjawisko przemieszczania się płyt tektonicznych na przykładzie prawdziwych wydarzeń. Używa wyrażeń z ilustracji, a następnie tłumaczy je „dziecku”, tak by zrozumiało trudne wyrazy. Uczniowie przeprowadzają rozmowę dwa razy, zamieniając się rolami. „Dzieci” zadają „trudne” pytania, aby zmusić „dorosłych” do precyzyjnych i pomysłowych wyjaśnień.
Uczniowie uzupełniają na urządzeniach mobilnych Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Wskazani uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna):
What’s the role of mantle convection forces in the formation and disintegration of continents?
How were the Himalayas formed?
What changes in the positions of continents do scientists predict to happen in the future?
Na koniec przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub w grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się):
Are you interested in geology? Why? Why not?
Do you think it makes sense to research the Earth’s distant past? Why? Why not?
Na koniec przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się), w celu powtórzenia słownictwa z e‑materiału.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się). Prace są zbierane na kolejnej lekcji i omawiane są indywidualnie po sprawdzeniu.
Materiały pomocnicze:
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując słownictwo z ilustracji oraz tekstu Pangea Means “All Land”, odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba wciela się w rolę dziennikarza/dziennikarki, a druga – geologa/geolożki odpowiadającego/odpowiadającej na pytania na temat historii Ziemi. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy uczeń przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu.