Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Crime Doesn’t Pay / Zbrodnia nie popłaca

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.14, II.2, II.4, II.5, II.7, III.1, V.2, V.6, V.8, VI.4, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu przestępczości i prawa karnego.

  2. Uczeń wymienia rodzaje przestępstw popełnianych przez osoby młode.

  3. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić własne zdanie na temat popełniania przestępstw.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o przypadkach łamania prawa.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat konsekwencji przekraczania prawa.

  3. Uczeń kształtuje postawę szacunku wobec prawa.

  4. Uczeń kształtuje postawę poszanowania nietykalności innych osób i szacunku dla cudzej własności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. karty zadań interaktywnych

  2. plik audio

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is the first thing you think about when you hear the word “crime”? What crimes do people commit in real life? What crimes do they commit in cyberspace? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na tytuł tekstu Mistakes of the Youth i prosi uczniów o przewidzenie, jakie rodzaje występków mogą być przedmiotem tekstu: What kind of mistakes/crimes young people may commit? Nauczyciel zapisuje przewidywania uczniów na tablicy.

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy (A, B, C, D). Każdej przydziela jeden akapit tekstu Mistakes of The Youth. Uczniowie czytają przydzielone im fragmenty, po czym wymyślają i zapisują kilka pytań odnoszących się do tych tekstów. Grupa A przekazuje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie C, grupa C podaje pytania grupie D, a ta z kolei udostępnia napisane przez siebie pytania grupie A. Grupy czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania. Następnie po raz kolejny przekazują sobie pytania, tak aby każda grupa przeczytała cały tekst i odpowiedziała na pytania przygotowane przez pozostałe grupy.

  3. Uczniowie czytają całość tekstu Mistakes of the Youth i na forum klasy wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • Which offence described in the texts was the most serious? Why do you think so?

  • Why is it difficult to resist peer pressure?

Reprezentanci grup relacjonują dyskusję na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Uzasadniają odpowiedzi, wykorzystując informacje zawarte w nagraniu.

  4. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach, ustosunkowując się do pytań z Exercise 5 (Plik audio):

  • Do you agree with the statement that everyone should be given a second chance? Why? Why not?

  • Why do you think people find it difficult to admit to their guilt?

  • Do you believe that a juvenile delinquent can become a valuable member of their community again? Why? Why not?

Przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów/koleżanek. Nauczyciel notuje argumenty na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 7 (Sprawdź się): The word cloud below presents some words connected with juvenile crime. Use at least 5 of them to answer the following question: “What do you think are the most common reasons why young people commit crimes?” Alternatywnie: Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Malcolm X, a human and civil right activist, said: “To have once been a criminal is no disgrace. To remain a criminal is the disgrace.” To what extent do you agree or disagree with this statement? Write your essay in 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Wykorzystując informacje i słownictwo z nagrania, uczniowie opisują zawód sędziego zajmującego się przestępczością nieletnich: What does the work of the juvenile court judge involve? What does he/she do? What does he/she have to take into account? Następnie lub na kolejnej lekcji uczniowie prezentują prace na forum klasy.