Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I Get to School by Bus / Jeżdżę do szkoły autobusem
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane środki transportu.
Uczeń zadaje pytanie o to, jak kolega/koleżanka dojeżdża do szkoły.
Uczeń opisuje, w jaki sposób dociera do szkoły.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość własnego otoczenia.
Uczeń rozwija kompetencje w zakresie opisywania siebie i swojego otoczenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dialogi w parach/zadanie ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę i magiczną torbę, która zawiera zabawkowe pojazdy: bus, bike, train, car, underground train, shoe.
Nauczyciel prosi uczniów o uformowanie kręgu i zaprasza do zabawy z magiczną torbą: Let’s make a circle. This is a mystery bag. Let’s see what’s inside. Who wants to be first? Chętni uczniowie podchodzą do torby. Podczas swojej kolejki uczeń dotyka ukrytego w torbie przedmiotu i odpowiada na pytanie nauczyciela: Is it big? Is it small? What do you think it is? Następnie wyjmuje zabawkę. Nazywa ją, a jeśli nie pamięta nazwy, nauczyciel wypowiada zdanie: This is a train/bus/bike/car itd. Wszyscy uczniowie powtarzają zdanie na forum klasy. Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę. 2. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie w parach układają na urządzeniach mobilnych puzzle.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwa razy słuchają nagrania i oglądają ilustracje (Przeczytaj). Przy powtórnym odtworzeniu śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel rozmieszcza w sali zabawki z fazy wprowadzającej, a następnie zaprasza uczniów do zabawy ruchowej, w której mają oni za zadanie podejść do pojazdu wymienionego przez nauczyciela. Nauczyciel najpierw wypowiada zdania z sekcji Zapamiętaj (Przeczytaj), np. I get to school by train, a następnie podchodzi do zabawkowego pociągu. Później instruuje uczniów: Now you do the same. Listen to what I say and go to the right toy. Nauczyciel wypowiada kolejno zdania o poszczególnych zabawkach, na wzór zdań z Zapamiętaj, a uczniowie podchodzą do nich.
Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel rzuca do wybranego ucznia piłeczkę i pyta: How do you get to school? Uczeń odpowiada pełnym zdaniem: I get to school on foot, a następnie rzuca piłeczkę innej osobie i zadaje pytanie: How do you get to school?
Uczniowie w parach wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania z ćwiczenia, a uczniowie wybierają odpowiedni obrazek poprzez głosowanie. Jeśli zdanie opisuje obrazek po prawej stronie wstają obok ławek, a jeśli obrazek po lewej kucają. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Zanim ćwiczenie zostanie sprawdzone, nauczyciel prezentuje dźwięki pojazdów z ćwiczenia, a zadaniem uczniów jest wskazać na urządzeniach angielską nazwę pojazdu.
Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustrację interaktywną. Następnie słuchają odgłosów (tym razem prawdziwych) pojazdów i wybierają na urządzeniach odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nauczyciel pyta po każdym nagraniu: Is a car/bike/train slow or fast. Uczniowie odpowiadają pełnymi zdaniami, np.: The bus is fast.
Nauczyciel rozmieszcza w sali karty obrazkowe – autobus, samochód, pociąg, tramwaj, rower – po czym odtwarza nagrania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Zadaniem dzieci jest podejść do właściwej karty, po zidentyfikowaniu pojazdu.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel wypowiada zdania zawierające nazwę pojazdu, np. I get to school by car, a zadaniem uczniów jest ruszać się, np. tupać szybko (jeśli pojazd jest fast) lub wolno (jeśli pojazd jest slow), a potem chórem wypowiedzieć/wykrzyknąć zdanie: The car is fast.
Polecenie: When you hear “car” please move fast, like this (tu nauczyciel pokazuje szybkie tupanie). When I say “train” please move fast, like this. When you hear “on foot”, move slow, like this (tu nauczyciel pokazuje powolne człapanie).
The car is fast. Uczniowie powtarzają. W ten sposób nauczyciel wymienia wszystkie środki transportu. Po każdej reakcji ruchowej dzieci nauczyciel mówi: Repeat after me.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Magiczna torba zawierająca zabawkowe pojazdy: bus, bike, train, car, underground train, tram, miękka piłeczka, karty obrazkowe: bus, bike, train, car, tram.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują rysunek swojej drogi do szkoły (podobnie jak Mia i jej koledzy/koleżanki z klasy), a następnie opisują go zdaniami: I get to school by X. It is slow/fast. Prezentują prace na forum klasy.