Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Food Additives – Safe or Unsafe? / Dodatki do żywności – bezpieczne czy szkodliwe?
Grupa docelowa:
klasa 3 liceum/technikum – poziom rozszerzony
Podstawa programowa:
cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
treść nauczania – cele szczegółowe: I.6, I.13, II.2, II.3, II.5, III.4, V.7, V.13, VII.4, IX.1, X, XII, XIII, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z technologiami konserwacji i przechowywania żywności.
Uczeń prezentuje własną opinię na temat konsekwencji nadmiernego spożycia ultra przetworzonej żywności.
Uczeń potrafi napisać list do redakcji czasopisma dla młodzieży, w którym prezentuje i uzasadnia swoje stanowisko na temat promowania niezdrowych produktów wśród odbiorców z tej grupy wiekowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wysoko przetworzonej żywności.
Uczeń rozwija wiedzę na temat rodzajów dodatków i ich szkodliwości.
Uczeń kształtuje świadomość potrzeby zdrowych nawyków żywieniowych.
Uczeń rozwija wiedzę na temat naturalnych sposobów konserwowania jedzenia i zapobiegania jego marnowaniu.
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się::
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania::
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć::
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne::
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie A customer trying to make an informed decision about what to choose (Przeczytaj) i pyta uczniów: Is your daily diet healthy? What do you eat? Do you pay attention to what you eat? Why/Why not? Can you tell highly processed food from unprocessed food?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.W ramach przygotowania do lekcji uczniowie porządkują elementy w Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Uczniowie wspólnie z nauczycielem omawiają odpowiedzi z ćwiczeń i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Food Additives – Friends or Foes? i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu. Nauczyciel może przeprowadzić z uczniami krótką rozmowę, pytając, które informacje z tekstu były dla nich nowe i co najbardziej ich zaskoczyło.
Uczniowie na forum klasy łączą słowa z ich definicjami w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w niewielkich grupach, rozmawiają na tematy z Exercise 5 (Przeczytaj), odnoszą się do wiedzy i słownictwa zaprezentowanego w tekście:
How much attention do you pay to what you eat?
Do you try to stick to a balanced diet? Why? / Why not?
Do you read labels on the food products you buy? Do you understand what effect the different substances listed on the labels have on your health?
Po zakończeniu pracy chętne osoby prezentują wnioski z rozmów.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 6 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Pracując w parach, uczniowie ustnie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj):
Look at the photo of a sausage above. Imagine you’ve been served breakfast consisting of sausages, ketchup and toast bread. Write why you think it’s not the best choice of products to eat. Can you decipher what categories of E‑numbers have been added to the sausage in the photo? Look at the table in the text to help you. What would you rather eat for breakfast?
Na koniec, podają na forum klasy, co oznaczają numery E na rysunku.W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Tourists having a meal in front of their tent (Gra edukacyjna) i pyta: What would be your choice of a meal on a tourist trip like this one? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie wykonują przy tablicy Exercise 1 (Gra edukacyjna).
Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny, z którym każda kolejno typuje reprezentanta do uzupełnienia kolejnych haseł w wyświetlonej na tablicy krzyżówce (Gra edukacyjna). Po przejściu wszystkich poziomów krzyżówki, wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów (za każdą prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje jeden punkt. Następnie, uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówki na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie pracują samodzielnie i na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela osoby, odczytują kolejne zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i rozmawiają na tematy z Exercise 4 (Gra edukacyjna):
What is the most surprising fact you have discovered in this unit?
Does your family preserve food in any way? What methods do you use?
Do you think it makes sense to cure food or prepare your own preserves these days when so many products are available all year round?
Po zakończeniu rozmów uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek z grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently read an article in a youth magazine about a new ultra‑processed fast‑food snack that is advertised as a food to provide energy for school children. Write a letter to the editor of the magazine and express your dissatisfaction with the fact that the magazine promotes an ultra‑processed product for young people and present your opinion on the need to spread awareness about healthy eating. Your letter should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze:
Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej, każdy z uczniów analizuje wybrany produkt z domowej lodówki pod kątem składu i wartości odżywczych. Tworzy krótki opis produktu.