Autorka e‑materiału: Katarzyna Król, Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Happy Easter! /Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Grupa docelowa: klasa 1 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.5, 1.6, 1.9, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 6.1, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń wymienia symbole wielkanocne.

  2. Uczeń składa życzenia wielkanocne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość tradycji i zwyczajów kulturowych związanych z Wielkanocą.

  2. Uczeń rozwija wiedzę o świętowaniu świąt wielkanocnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe ze słownictwem (pisanki, kurczaczki, koszyk, zajączek wielkanocny, ciasto), kolorowy papier, nożyczki, klej, markery, kredki, dowolny utwór muzyczny, przedmioty związane z Wielkanocą (plastikowe jajka, zabawkowe kurczaczki itp.), dwa koszyki, małe tablice i markery (lub papier i ołówki), pluszowy zajączek.

  1. Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustrację z Exercise 1 (Przeczytaj). Kolejni ochotnicy podchodzą do tablicy i odtwarzają pojedyncze nagrania, a pozostali powtarzają chórem.

  2. Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny, a dzieci poruszają się swobodnie po sali. Co jakiś czas, nauczyciel zatrzymuje muzykę i wypowiada słowa: Easter bunny, basket, egg. Gdy dzieci usłyszą Easter bunny ich zadaniem jest skakać jak zające, gdy usłyszą basket, ich zadaniem jest zatrzymać się złączyć ręce przed sobą, tak jakby trzymały duży kosz, a gdy usłyszą egg, siadają w siadzie skrzyżnym.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po kluczowych zdaniach. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania z zadania. Uczniowie oznaczają liczbą 1‑5 odpowiedni rysunek na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel wybiera osobę, która zaznaczy odpowiedź na tablicy rzucając do niej pluszowego zajączka.

  4. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny i wręcza każdej koszyk. Uczniowie ustawiają się w rzędzie za koszykiem swojej drużyny. Nauczyciel umieszcza zestaw małych przedmiotów wielkanocnych na przodzie sali dla każdej drużyny. Gdy nauczyciel powie „start”, pierwszy uczeń w rzędzie bierze przedmiot, nazywa go po angielsku, biegnie na drugi koniec sali i umieszcza przedmiot w koszyku drużyny. Następnie uczeń wraca na swoje miejsce i dotyka kolejnej osoby w rzędzie. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza przeniesie wszystkie przedmioty i poprawnie zidentyfikuje słownictwo.

  5. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych zaznaczają prawidłowe odpowiedzi. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy rysunki z Exercise 1 (Gra edukacyjna). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.

  7. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy drużyny – Bunnies, Eggs oraz Chicks, z których każda pracuje na urządzeniu mobilnym*.* Wyświetla grę edukacyjną również na tablicy, i odczytuje kolejne polecenia. Drużyny naradzają się przez 10‑15 sekund, po czym zaznaczają odpowiedni obrazek lub - na wyższych poziomach gry - wyraz. Nauczyciel przechadza się po klasie, sprawdza i notuje poprawność odpowiedzi. Na koniec, wygrywa drużyna, która udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi.

  8. Nauczyciel jeszcze raz raz wyświetla grę na tablicy. Dzieci wybierają bohatera, który będzie ich prowadził przez grę, po czym nauczyciel uruchamia grę i odczytuje kolejne pytania/polecenia, wyznaczając uczniów do odpowiedzi rzutem zajączka wielkanocnego. Uczniowie odpowiadają i zaznaczają odpowiedzi na tablicy.

  9. Uczniowie parach na urządzeniach mobilnych układają puzzle w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Następnie nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie stają obok ławek i decydują czy zdania poprawnie opisuję pocztówkę czy nie. Jeśli tak, podskakują jak zajączki, a jeśli nie, piszczą jak kurczaczki. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  10. Nauczyciel wyświetla na tablicy planszę Sudoku z Exercise 3 (Gra edukacyjna). Kolejni ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają odpowiednie elementy na miejsca na planszy. Na koniec, gdy plansza jest uzupełniona, nauczyciel wskazuje kolejne obrazki z planszy i pyta What do you see? W odpowiedzi uczniowie powinni odpowiedzieć np. two baskets.

* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel daje każdemu uczniowi minitablicę i marker (lub kartki papieru i ołówek). Pokazuje kartę obrazkową z jednym ze słów z lekcji i prosi uczniów o napisanie danej nazwy na minitablicy lub kartce. Po upłynięciu jednej minuty, mówi “stop”. Wówczas wszyscy podnoszą swoje tablice/kartki. Nauczyciel zapisuje poprawne słowo na tablicy. Chwali uczniów za poprawne odpowiedzi i pomaga tym, którzy potrzebują wsparcia.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowy papier, nożyczki, klej, markery i kredki, aby mogli stworzyć własne kartki wielkanocne prace artystyczne. Prosi, żeby każda kartka zawierała życzenia: Happy Easter! Zachęca uczniów do umieszczania słownictwa z lekcji w swoich kartkach.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze

karty obrazkowe ze słownictwem (pisanki, kurczaczki, koszyk, zajączek wielkanocny, ciasto), kolorowy papier, nożyczki, klej, markery, kredki, muzykę o tematyce wielkanocnej, przedmioty związane z Wielkanocą (plastikowe jajka, zabawkowe kurczaczki itp.), dwa koszyki, małe tablice i markery (lub papier i ołówki), pluszowy zajączek

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie w parach tworzą rysunkową zagadkę‑rebus dla jednego ze zdań z najwyższego poziomu gry edukacyjnej, np.: There are three green Easter bunnies. Zapisują zdanie przedstawiając rysunkowo liczbę (tu: three) i rzecz (tu: bunnies). Następnie wymieniają się zagadką z inną parą, której zadaniem jest odszyfrować rebus.