Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Iwona Mikucka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: National Symbols of the United Kingdom, the United States, Australia and Canada / Symbole narodowe Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.13, I.14, II.5, III.1, V.2, V.6, VII.4, VII.8, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu symboli narodowych czterech krajów anglojęzycznych.
Uczeń potrafi zaprezentować wiedzę na temat zwierząt uznawanych za oficjalne i nieoficjalne symbole narodowe.
Uczeń redaguje wpis na blog na temat anglojęzycznego kursu dotyczącego symboli narodowych w anglojęzycznych krajach.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu symboli narodowych.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu symboli narodowych i ich roli w życiu narodu i państwa.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
ilustracja interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację Each country has an original flag. (Przeczytaj) i wprowadza temat lekcji prosząc uczniów o wymienienie typowych symboli narodowych.
Uczniowie łączą godła narodowe z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na pięcioosobowe grupy. W obrębie grupy każdy z uczniów zapoznaje się z jednym z pięciu fragmentów tekstu The National Symbols of English‑Speaking Countries, następnie uczniowie streszczają sobie wzajemnie fragmenty, które przeczytali. Na zakończenie na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów i koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i na forum wybierają odpowiednie podtytuły dla poszczególnych akapitów tekstu Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) samodzielnie na urządzeniach mobilnych. Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Wyznaczone osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
Why do you think each independent state has national symbols?
What feeling do you have when you sing your national anthem?
On what occasions are national flags hung in the streets in your country?
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację Do you know what countries those animals symbolise? (Ilustracja interaktywna) i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem. Następnie, uczniowie łączą flagi z nazwami krajów w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i odtwarza kolejne nagrania. Uczniowie robią notatki podczas słuchania, po czym wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je na podstawie notatek.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) - najpierw samodzielnie na urządzeniach mobilnych, a następnie na tablicy.
Uczniowie na forum klasy odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna): What animal is a symbol of your nation? Why do you think that is? Najpierw dzielą się posiadaną wiedzą, a potem, korzystając z Internetu na urządzeniach mobilnych w parach wyszukują informacje dodatkowe na temat historii godła polskiego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach odpowiadając na pytanie w Exercise 6 (Sprawdź się): Why should young people know what their national symbols are and what they stand for? Po zakończeniu dyskusji, reprezentanci grup relacjonują przebieg rozmów na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have decided to take part in an online course about national symbols and decided to share your impressions with the readers on your blog. In your entry:
explain why you have decided to take part in this course;
describe what you have learned;
write which two symbols do you think are the most important;
encourage your readers to share their opinion on national symbols.
Your entry should have 100‑150 words.
Materiały pomocnicze:
brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wzorując się na ilustracji interaktywnej uczniowie wyszukują w zasobach internetu pięć innych przykładów zwierząt‑symboli narodowych wraz z informacjami dotyczącymi konkretnego zwierzęcia i jego roli w kontekście symboliki narodowej. Zadanie ma formę prezentacji PPTX. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują prace.