Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Social Media Ninja or a Fool? / Ninja czy głupiec w mediach społecznościowych?

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, II.5, II.7, III.1, III.4, V.9, VII.3, XIII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mediami społecznościowymi.

  2. Uczeń potrafi opisywać swoj plany i przypuszczenia w czasie teraźniejszym za pomocą czasowników modalnych.

  3. Uczeń potrafi scharakteryzować pracę influencera.

  4. Uczeń potrafi opisać i wyjaśnić proces i efekty retuszowania zdjęć w mediach społecznościowych.

  5. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić swój stosunek do zjawiska influencingu i retuszowania zdjęć w mediach społecznościowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość oddziaływania mediów społecznościowych na odbiór jednostki oraz świadomość problemów i niebezpieczeństw związanych z ingerencją mediów społecznościowych w jego własne życie.

  2. Uczeń kształtuje świadomość niebezpieczeństwa wpływu retuszowanych zdjęć na portalach społecznościowych na jego własną samoocenę i postrzeganie siebie.

  3. Uczeń rozwija i pogłębia wiedzę na temat technologicznych aspektów mediów społecznościowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. karta zadań interaktywnych

  2. ilustracja interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla ilustrację (Przeczytaj) i wprowadza temat mediów społecznościowych i wizerunku:

  • It’s easy to put a filter on a photo in social media to make it look fantastic. Or is it?

  • Does it really look better or can everybody see through our deception?

  • Do you photoshop your images on social media?

  • Do you think you look better or less authentic when photoshopped?

Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

  1. W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wybierają właściwą ilustrację do nagrania w Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst pobieżnie i wybierają właściwy tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie czytają tekst I Faked My Life On‑Line ponownie i samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy pełnymi zdaniami, uzasadniając je przy tym odpowiednimi cytatami z tekstu.

  3. Nauczyciel może w tym miejscu zwrócić uwagę na przedostatni akapit tekstu i wyrażenie empty shell of a person i jego znaczenie, a następnie zadań klasie pytania:

  • Do you know stories like that?

  • Have you edited your photos on social media in a similar way?

  • Do you agree with the author of the text that such editing lowers you self esteem?

Uczniowie opowiadają o swoich doświadczeniach i dzielą się opiniami na forum klasy.

  1. Nauczyciel wprowadza w formie mini‑wykładu zasady użycia czasowników modalnym must, may, might, could, can, can’t do tworzenia przypuszczeń, po czym uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) na forum klasy i Exercise 6 samodzielnie, a następnie sprawdzają je na forum klasy. W obu ćwiczeniach uczniowie uzasadniają wybór odpowiedzi pod względem gramatyczno‑logicznym.

  2. Uczniowie, pracując w parach, w określonym czasie (np. 5–7 minut), tworzą po 4–5 zdań z użyciem wprowadzonych czasowników modalnych, które opisują stany i przypuszczenia autorki tekstu I Faked My Life On1.Line w opisanej przez nią sytuacji, lub przypuszczenia na temat reakcji jej partnera na to przeróbki zdjęć. Następnie chętni prezentują zdania na forum klasy.

  3. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną nauczyciel wprowadza temat influencingu: People follow influencers on social media. They believe that they follow real people who post about their lives. However, sometimes the whole profiles of influencers are ‘produced’ by a company. Do you know how it is done? Do you follow any influencers? How does it work in their case? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, po czym dodatkowo łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną

  4. Uczniowie analizują ilustrację interaktywną po czym samodzielnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, starając się uzasadnić je przez odniesienia do ilustracji.

  5. Ponownie przeanalizowawszy ilustrację, uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych na temat:

  • Would you like to be an influencer? Why? Why not?

  • What does the job involve based on the illustration?

  • If you are an influencer yourself, or know any influencers personally, add things that are not mentioned in the illustration but you know are part of the job?

Uczniowie dzielą się opiniami w grupach, starając się używać słownictwa z ilustracji, a na zakończenie przedstawiciele grup podsumowują rozmowy na forum klasy i porównują opinie i argumenty do spostrzeżeń kolegów i koleżanek z klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 6 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną, odczytując najpierw pojedyncze zdania z tekstu.

  2. Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby dzielą się opiniami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą podsumowanie ankiety z pkt 2 fazy podsumowującej lub pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend’s mother has bought a new car.The friend wants to show off and sends you a photo of the car. Use 50–120 and write back a letter to him in which you:

  • mention one thing that must be true about the car and say why you think it is true;

  • write about two things that might/could/may be true about the car;

  • describe one thing that can’t be true when you drive a car like that.

  1. (Opcjonalnie) Wykorzystując przykład ilustracji interaktywnej, uczniowie tworzą podobną ilustrację (ręcznie lub w formie prezentacji) z użyciem własnego zdjęcia z mediów społecznościowych, które interpretują i opisują pod kątem wizerunku. Piszą o sobie w trzeciej osobie. Polecenie: Study the Interactive illustration in e‑material. Create a slide which includes your photo/image and a 3 sentence description, modelled on the descriptions in the Illustration. Write the description of your image in the third person singular (i.e. She must spend a lot of time in front of a mirror/he must train a lot). The point is that you interpret your image from somebody else’s perspective. Finally, think about how true the interpretation is.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

(Opcjonalnie) W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując format ilustracji interaktywnej, tworzą podobną ilustrację z użyciem własnego zdjęcia z mediów społecznościowych i interpretują ją na podstawie sugerowanego wizualnie wizerunku. Piszą o sobie w trzeciej osobie. Polecenie: Study the interactive illustration in e‑material. Create a slide which includes your photo/image and a 3‑sentence description, modelled on the descriptions in the illustration. Write the description of your image in the third person singular (i.e. She must spend a lot of time in front of a mirror/he must train a lot). The point is that you interpret your image from somebody else’s perspective. Finally, think about how true the interpretation is.