Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Happy Birthday, Emily! / Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Emily!
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.9, 2.1, 2.2, 3.1, 6.1, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń złoży życzenia urodzinowe.
Uczeń nazwie kolory tortu.
Uczeń policzy świeczki na torcie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność opisywania cech przedmiotów.
Uczeń kształci umiejętność pracy w parach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę.
Nauczyciel wyświetla obrazek z Exercise 1 (Przeczytaj) i pyta dzieci, o czym będzie dzisiejsza lekcja. Następnie wskazuje na świeczkę, tort oraz napis i pyta: What is it? Jeśli uczniowie nie znają odpowiedzi, odtwarza nagranie, a dzieci powtarzają wyraz. Jeśli znają słowo, nauczyciel potwierdza poprawność.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Przeczytaj) i prosi dzieci, żeby pokierowały nim, jak ułożyć obrazki z ćwiczenia.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby wybrali właściwe zakończenia zdań. Następnie mówi do uczniów: Show me something yellow/white/pink/blue, a uczniowie szukają w sali czegoś, co jest w odpowiednim kolorze.
Nauczyciel wyświetla obrazki z Exercise 1 (Film) i głośno nazywa kolejne rysunki. Następnie zasłania jeden i pyta: What’s missing? Na koniec ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą obrazki z nagraniami.
Uczniowie zapoznają się z filmem o urodzinach Tony'ego. Nauczyciel odtwarza go jeszcze raz, zatrzymuje na wybranych kadrach i prosi: Show me a cake, candle itd.
Uczniowie łączą się w pary i wykonują kartkę urodzinową z okazji urodzin. Gotowe kartki prezentują klasie.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 (Film). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie nauczyciel wskazuje rysunki i pyta: Is it a pink/yellow…? itd., a dzieci potwierdzają lub zaprzeczają.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Film). Wspólnie z dziećmi liczy świeczki na każdym obrazku. Odtwarza nagranie, zatrzymując je po każdym wyrażeniu. Ochotnik podchodzi do tablicy i przeciąga właściwy obrazek. Na koniec nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel rzuca do różnych osób piłeczkę i mówi: number, colour albo birthday. Zadaniem dzieci jest wypowiedzieć słówko, której im się kojarzy z danym tematem, i odrzucić piłeczkę do nauczyciela.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, plastelina.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel rozdaje uczniom plastelinę w dwóch kolorach i prosi o stworzenie plastelinowego napisu Happy Birthday. Następnie uczniowie wskazują poszczególne litery i podają ich kolor, np.: This is blue.