Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Go Camping! / Jedziemy na biwak!
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa przedmioty, które zabiera na biwak.
Uczeń potrafi opisać, co robi na biwaku.
Uczeń określa, do kogo należy dana rzecz, używając zaimków dzierżawczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat tego, co robi się na biwaku.
Uczeń rozwija postawę otwartości na nowe doświadczenia i zainteresowanie spędzaniem czasu pod gołym niebem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenie ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje śpiwór oraz karty obrazkowe przedstawiające ognisko, namiot, las, pole biwakowe, poduszkę, sweter i jezioro; szykuje także miękką piłeczkę.
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel informuje dzieci: Today, we’re going camping. Następnie prezentuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające ognisko, namiot, las, pole biwakowe, poduszkę, sweter, jezioro – angielskie tłumaczenia wszystkich tych wyrazów, z wyjątkiem ogniska, występują w Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel prezentuje kolejne karty, wplatając je w historyjkę o biwaku, np.: We can sit by the campfire (kładzie ognisko na środku), and we can walk in the forest (dokłada kartę przedstawiającą las), swim in the lake (dokłada kartę przedstawiającą jezioro). We need warm jumpers, because we will sleep in a tent – itd. Gdy wszystkie karty są ułożone wokół ogniska, nauczyciel jeszcze raz je nazywa i prosi uczniów, aby powtórzyli słowa, raz bardzo głośno (jakby wołali kogoś w lesie), raz bardzo cicho (jakby szeptali w nocy, żeby nikogo nie obudzić).
Nauczyciel prosi uczniów, aby zakryli oczy: Cover your eyes, a następnie chowa jedną kartę. Prosi dzieci, żeby otworzyły oczy: Open your eyes. What is missing? Zachęca, aby uczniowie odpowiedzieli pełnym zdaniem, np.: Fire is missing.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Następnie wskazuje jeden z obrazków, odtwarza nagranie i prosi grupę o powtórzenie słowa kilka razy, jak echo.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dwa razy odtwarza dialogi z historyjki (Przeczytaj). Za drugim razem uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza dialogi. Tym razem zatrzymuje nagrania po wybranych zdaniach i prosi uczniów, żeby wspólnie je powtarzali. Na koniec, wskazując na ostatniej ilustracji na kolejne poduszki i śpiwory, nauczyciel pyta: What is this? (pillow)/ What colour is the pillow? How many pillows do you see? Wybiera uczniów do odpowiedzi na pytanie, rzucając do nich piłeczkę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje poszczególne zdania, po czym prosi, aby uczniowie, pracując w parach, połączyli na urządzeniach mobilnych zdania z ilustracjami. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyjaśnia zasady stosowania zaimków dzierżawczych (Zapamiętaj), demonstrując je z użyciem przyniesionego z domu śpiwora. Mówi: This is a sleeping bag. This is MY sleeping bag (zapisuje my na tablicy). Następnie podchodzi do wybranego ucznia i wypowiada dowolne zdanie z your na temat przedmiotu należącego do ucznia, zwracając się do tego ucznia. Powtarza przykłady dla his/her oraz our. Następnie wyświetla na tablicy dział Zapamiętaj, w którym zamazuje pojedyncze litery w zaimkach, i prosi uczniów o wypowiedzenie pełnych słów, po czym odkrywa zaimki, a uczniowie powtarzają całe zdanie z tablicy.
Uczniowie pracują w parach na urządzeniach mobilnych. Uzupełniają zdania z Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel dzieli grupę na czteroosobowe zespoły. Każdy zespół dostaje pięć czystych kartek. Na jednej dzieci rysują rzeczy do użytku wspólnego, które zabiorą na biwak, np. namiot, ziemniaki, kiełbaski. Na pozostałych każdy członek grupy rysuje biwakowe przedmioty osobistego użytku, czyli śpiwory, poduszki i swetry. Gdy rysunki są gotowe, uczniowie łączą ławki w pary, tak by stworzyć „namioty”, w których będą biwakować. Wchodzą pod ławki‑namioty razem z rysunkami wyposażenia. Nauczyciel przechadza się wśród namiotów, zatrzymuje się kolejno przy każdym z nich i zadaje pytania, a uczniowie odpowiadają, np.: Do you have YOUR tent? (Yes, we have OUR tent) Marta, do you have YOUR sleeping bag? (Yes, I have MY sleeping bag). Nauczyciel może dodać pytania w rodzaju: What colour is your sleeping bag? Zanim nauczyciel rozpocznie przechadzkę wśród namiotów, wyjaśnia dzieciom, jakich pytań mogą się spodziewać. Uprzedza, że przed zadaniem pytań zapuka do „namiotu” konkretnej grupy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja). Najpierw pyta: What is this?, a dzieci odpowiadają, po czym odtwarza nagrania i dzieci powtarzają, głośno i cicho, podobnie jak w fazie wprowadzającej.
Nauczyciel wyświetla na tablicy animację. Następnie wyświetla Exercise 2 (Animacja). Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych łączą wyrażenia w zdania. Ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Animacja). Najpierw prosi dzieci o nazwanie obrazków. Następnie odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie wybierają odpowiednie obrazki na urządzeniach mobilnych. Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie powtarzają zabawę w biwak z pkt 6 fazy realizacyjnej.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako dodatkową pracę domową.
Materiały pomocnicze:
Śpiwór oraz karty obrazkowe przedstawiające ognisko, namiot, las, pole biwakowe, poduszkę, sweter i jezioro; szykuje także miękką piłeczkę.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Wybierają jeden z dwóch pierwszych dialogów w animacji i przepisują go w formie rebusu, zastępując nazwy przedmiotów rysunkami. Następnie wymieniają się rebusami z inną parą. Każda z par rozwiązuje otrzymany rebus, a potem odczytuje go na forum klasy.