Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Żaneta Mucharska, Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Jobs and Necessary Abilities / Zawody i potrzebne umiejętności
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treść nauczania – cele szczegółowe I.4, II.2, II.3, II.4, V.2, V.3, V.6, VII.4, VII.5, X, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wybranych zawodów i umiejętności w nich potrzebnych.
Uczeń potrafi wskazać umiejętności, jakie posiada osoba wykonująca dany zawód.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym opowiada o zawodzie, który jest dla niego najatrakcyjniejszy.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat wybranych zawodów i umiejętności w nich potrzebnych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat wybranych zawodów i umiejętności w nich potrzebnych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (katalog interaktywny
dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
katalog interaktywny
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na ilustrację przedstawiającą lekarkę i zadaje pytania dotyczące zdjęcia (kto jest na obrazku?, gdzie jest?, co robi? itd). Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna lub wskazana osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tekst Everyone Has a Superpower. Następnie zapowiada tematykę tekstu: You’re going to read a text about people who do different jobs. Prosi uczniów o wyszukanie w tekście nazw pięciu zawodów. Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, po czym uczniowie wyszukują w tekście fragmenty w celu uzasadnienia danej odpowiedzi.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym wyszukują w tekście fragmenty w celu uzasadnienia danej odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na sekcję Gramatyka i omawia zagadnienie. Prosi uczniów o wyszukanie w tekście przykładowych zdań, w których występuje can, can’t. Uczniowie odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne lub wskazane osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel zapisuje na tablicy następujące czasowniki: help, give, look after, work with, check, examine, produce, answer, create, explain, feed, i prosi uczniów o wyszukanie w tekście rzeczowników, które łączą się z czasownikami. Podaje przykład: help people. Uczniowie pracują w parach, po czym podają nauczycielowi odpowiedzi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie kombinacji czasownik + rzeczownik w dwóch ostatnich fragmentach tekstu. Wykorzystując wypisane kolokacje, uczniowie wspólnie charakteryzują poszczególne zawody. Dodatkowo stosują konstrukcję z can/can’t. Nauczyciel podkreśla, jak ważne jest zwracanie uwagi na kombinacje wyrazów (np. czasownik + rzeczownik) i ich utrwalanie. W miarę potrzeb uczniowie mogą przećwiczyć wypisane kolokacje, np.: nauczyciel podaje czasownik feed, a zadaniem uczniów jest podać odpowiedni rzeczownik. Nauczyciel może również podać wybrany rzeczownik, np. animals, a zadaniem uczniów jest podać czasownik, który tworzy z tym rzeczownikiem kolokację.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Podają nauczycielowi odpowiedzi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i podają rozwiązanie na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i podają je nauczycielowi. Uzasadniają rozwiązania, odwołując się do treści katalogu.
Uczniowie z pomocą nauczyciela wyszukują w części katalogu interaktywnego poświęconego strażakowi, kierowcy, weterynarzowi, piekarzowi i mechanikowi kolokacji czasownik + rzeczownik. Ochotnik zapisuje kolokacje na tablicy. Następnie nauczyciel zadaje pytania: „What does a vet/a driver/a baker, etc. do?” Uczniowie odpowiadają używając wyrażeń z tablicy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny).Chętne lub wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 4 (Sprawdź się). Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne lub wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1, 3, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You like your aunt’s job. In an email to your friend from England:
inform, what your aunt’s job is;
describe what she can do in her job;
ask what job is your friend’s favourite one.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie treści katalogu interaktywnego z e‑materiału, uczniowie przygotowują krzyżówkę na dziesięć haseł. Definicje powinny być zapisane w języku polskim. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują. Alternatywnie: Wzorując się na katalogu interaktywnym, uczniowie przygotowują charakterystykę dwóch innych zawodów. Na kolejnej lekcji prezentują zawody, nie podając ich nazwy. Zadaniem pozostałych uczniów jest powiedzieć, o jaki zawód chodzi.